*numer dostępny również z zagranicy i z telefonów komórkowych opłata wg cennika operatora
Komentarze
Oj, podziało się i dzieje się na świecie. Tym razem – tuż przed połową maja - zdają się przeważać wydarzenia, które mogą pomóc gospodarkom i rynkom. W kluczowej wojnie handlowej – USA - Chiny, jak na arabskim targu, horrendalne licytacje stawek celnych przerwane czasowym ich mocnym obniżeniem. I choć nadal mowa o stawkach wysokich, to jakaś szansa na wyjście z patowej sytuacji się pojawiła. Co oczywiście nie zmienia faktu, że – nawet z tymi obniżonymi stawkami – handel światowy może wyglądać inaczej niż w poprzednich dekadach. A my przyglądamy się nie tylko rynkom, ale i wynikom inwestycyjnym naszych funduszy.
Jeśli Donald Trump chciał zdominować światowe rynki, to ostatnie miesiące pokazały dobitnie, że mu się to udało. Można powiedzieć, że chaos decyzyjny i informacyjny, który wprowadził, przybrał skalę globalną i kompletnie przyćmił inne wydarzenia, zwyczajowo istotne dla rynków. O tym, że polityka handlowa – a zwłaszcza cła – będą narzędziem stosowanym brutalnie przez Donalda Trumpa, wiedzieliśmy od dawna. Ale skala ogłoszonych na początku kwietnia zmian rozłożyła na łopatki analityków i inwestorów. Efektem ogłoszenia niezwykle agresywnych stawek były niezwykle dramatyczne zaburzenia na rynkach, spektakularne spadki kursów, przecena dolara i olbrzymia zmienność notowań obligacji. Kolejny zwrot akcji administracja USA zafundowała światu już miesiąc później – pierwsza połowa maja to m.in. zaskakujące „odkręcanie” wcześniejszych decyzji, które na krótko sparaliżowały relacje handlowe z Chinami. Nagłe odmrożenie tych relacji, czasowe, ale spektakularne ustępstwa obu stron bardzo poprawiły nastroje zwłaszcza na rynku amerykańskim. Z perspektywy czasu – niemal połowy maja – można odnotować, że straty na giełdach zostały w kolejnych tygodniach „odrobione”, ale spektakl, jaki zafundowała światu nowa administracja USA na pewno już zmienił wiele. Mimo poprawy nastrojów i ulgi po łagodzeniu nastawienia USA - zwłaszcza wobec Chin – przynajmniej na razie bezsprzeczny pozostaje fakt, że cła na import towarów do USA z niemal całego świata pozostają znacząco podwyższone względem poprzednich dekad.
Wojny handlowe i polityka USA dyktowały rytm na rynkach świata. Nieco w cieniu pozostały jednak ważne wydarzenia, decydujące o parametrach – zwłaszcza na rynkach papierów dłużnych. Bo pojawiło się kilka istotnych decyzji banków centralnych. Symboliczne cięcie stóp i nieco wyraźniejsza redukcja stopy rezerwy obowiązkowej w Chinach. Zgodna z oczekiwaniami obniżka stóp procentowych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Także zgodne z oczekiwaniami ich utrzymanie w USA. O naszych przemyśleniach odnośnie zmian stóp procentowych – w USA, ale – przede wszystkim w Polsce – opowiadaliśmy w jednym z poprzednich wydaniach TYGODNIKa oraz w naszym komentarzu specjalnym po niedawnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp NBP.
A jak w tym wszystkim radziły sobie nasze fundusze inwestycyjne? Informacje o notowaniach i wykresy zmian wartości jednostek uczestnictwa znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.pekaotfi.pl, w sekcji „Notowania i wykresy funduszy”. W Tygodniku prezentujemy dane dla przykładowych subfunduszy z naszej szerokiej oferty. I, tak jak widzicie Państwo, w ww. tabeli, w okresie od 30 grudnia 2024 r. do 9 maja 2025 r. (kolumna YTD):
Co dalej z koniunkturą w gospodarkach? Prezentowane dotychczas dane bieżące – ilustrujące koniunkturę w gospodarkach – miały w większości te wadę, że opisywały sytuację zanim mogły wpłynąć na nią super agresywne plany zmiany globalnych ceł. Te bowiem, gdyby prezydent Donald Trump, po kolejnych zmianach decyzji, utrzymał ostatecznie choćby część swoich zapowiedzi, mogą istotnie zmienić obraz światowego handlu i wpłynąć na sytuację ogólną. Zamiast więc rozwodzić się nad danymi, które mogą mieć bardziej charakter archiwalno – historyczny obraz sytuacji, spójrzmy na nowe prognozy dla świata, których rewizję poznaliśmy właśnie już po ogłoszeniu tak znaczących zmian w polityce handlowej USA. Miejmy także świadomość, że analitycy tych renomowanych instytucji oczywiście nie mogli w swoich rozważaniach uwzględnić kolejnej wolty w relacji z Chinami, co nastąpiło raptem w ostatnich dniach przed publikacją naszego materiału.
W połowie kwietnia Światowa Organizacja Handlu (World Trade Organisation – WTO) zrewidowała swoje prognozy. Mówiąc w wielkim skrócie – zrewidowała je w dół. Teraz zamiast wzrostu oczekuje spadku skali handlu globalnego. Właściwie trudno mówić o zaskoczeniu, ale nowy przekaz jest zdecydowany - zamiast spodziewanego wcześniej wzrostu o blisko 3% r/r, obecnie oczekuje spadku o 0,2%. A wszystko to po budzącym nadzieje na pozytywny zwrot roku 2024 (wtedy zanotowano zwyżkę o 2,9% w handlu towarowym i o 6,6% w usługach). Jednocześnie analitycy WTO ostrzegają, że spadek może być mocniejszy, jeśli USA jednak wdrożyłyby w pełni zawieszone teraz cła wyrównawcze / odwetowe (te słynne już dziesiątki procent ponad stawkę podstawową, czasowo zawieszone…), a konsekwencje poniosłyby głównie najbiedniejsze kraje. Nowy raport WTO dostępny jest publicznie na stronie internetowej WTO: https://www.wto.org/english/news_e/news25_e/tfore_16apr25_e.htm .
Jakiś tydzień później, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, International Monetary Fund - IMF), właściwie także zgodnie z oczekiwaniami, obniżył prognozy dla świata - wzrost globalnego PKB ma w 2025 r. sięgnąć + 2,8%, podczas gdy jeszcze w styczniu prognozowano +3,3% - wszystko oczywiście głównie przez „zadymy” z cłami i wojnami handlowymi. To znacznie poniżej średniej z lat 2000-2019 (+3,7%). Prognoza dla USA została obniżona o 0,9 punktu procentowego, względem tej ze stycznia, do +1,8%. Jeśli szukać pocieszenia, to może w tym, że tempo wzrostu światowego PKB ma zwyżkować do +3% w 2026 r. Mało imponująco nadal wyglądają prognozy dla kluczowej dla nas strefy euro – ledwo +0,8% w br. i +1,2% w roku 2026.
Wnioski z obu tych rewizji są na razie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, agresywna polityka handlowa, jeśliby faktycznie miałaby zostać konsekwentnie utrzymana, USA może wpłynąć negatywnie na cały świat. Oczywiście, część tych horrendalnych stawek celnych została czasowo zawieszona i czekamy na zapowiedziane negocjowanie umów handlowych między USA a poszczególnymi państwami. Przykład wspomnianych już negocjacji z Chinami pokazuje, że mamy tu do czynienia ze zgiełkiem jak na arabskim targu i zaskakujące zwroty akcji wcale nie są wykluczone. Niemniej można odnieść wrażenie, że pewne zmiany w globalnej gospodarce – z choćby częściową deglobalizacją włącznie – są już nieuchronne. Zwłaszcza, że równolegle mamy olbrzymie napięcie geopolityczne, co skłania do „okopywania się” w swoich domenach a nie sprzyja rozwijaniu współpracy gospodarczej. Ale, po drugie, co może być krzepiące, mimo całego zamętu wokół relacji handlowych, wspomniani analitycy nie przewidują końca świata. Świat, czy tego chce, czy nie, będzie musiał dostosować się do pracy i zarabiania w nowych warunkach. Trudno wyobrazić sobie, by po tak szumnych deklaracjach i ogłaszaniu rzekomo „historycznych” decyzji, USA wycofały się z zasadniczej rewolucji modelu gospodarczego. Jednak po nagłym „odmrożeniu” relacji z Chinami, analitycy amerykańscy poprawiają swoje oceny perspektyw koniunktury w USA. Widać to choćby po zmniejszaniu wskaźników prawdopodobieństwa recesji, które rosły po głośnych, agresywnych deklaracjach Trumpa z początku kwietnia. Majowy zwrot akcji łagodził napięcie i poprawiał prognozy. Odnotowany jeszcze w kwietniu i w pierwszej połowie maja powrót rynków akcji do poziomów sprzed ogłoszenia „dnia wyzwolenia” przez Donalda Trumpa daje jednak nadzieję, że można pracować i inwestować nawet w tak dziwnych, zmiennych i często – zaskakujących - okolicznościach. Jak zresztą pisaliśmy na okładce naszego marcowego raportu analitycznego „Perspektywy rynkowe”: „2025 zapowiada się, w naszej ocenie, jako rok dużej zmienności na rynkach”. I jak na razie to, co właśnie nie zaskakuje, to zgodna z tymi oczekiwaniami szalona zmienność i zwroty akcji w polityce, gospodarce i na rynkach. O naszych przemyśleniach i ocenach owych szaleństw rzeczywistości opowiadamy w naszych materiałach publikowanych na stronie internetowej www.pekaotfi.pl oraz na naszym firmowym profilu w serwisie LinkedIn. Zapraszamy do oglądania, słuchania i lektury!
Łukasz Kwiecień, Departament Zarządzania Aktywami, Pekao TFI
Inwestowanie wiąże się z ryzykami. Istotne rodzaje ryzyk funduszy/subfunduszy Pekao TFI: stopy procentowej, rynku akcji, cen instrumentów kredytowych, koncentracji, kontrahenta, walutowe, dźwigni finansowej, płynności, operacyjne. Dla konkretnych funduszy/subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych funduszy/subfunduszy. Opis ryzyk danego funduszu/subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje.
Komentarze zarządzających, nowe opracowania
Na naszej stronie internetowej opublikowane zostały m.in.:
***
Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych niebędących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. W przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa (zarówno w PLN jak i w walutach obcych) podstawą do naliczenia podatku od zysków kapitałowych jest kwota ustalona w PLN. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Stawki opłaty manipulacyjnej określane są w tabeli manipulacyjnych udostępnianej przez prowadzącego dystrybucję. Każdy prowadzący dystrybucję posiada odrębną tabelę opłat manipulacyjnych i ma prawo do obniżenia wysokości opłaty manipulacyjnej lub zwolnienia z obowiązku jej ponoszenia. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl.
Subfundusze Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego, Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Surowców i Energii, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao PPK 2020, Pekao PPK 2025, Pekao PPK 2030, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 zarządzane są aktywnie niebenchmarkowo. Fundusz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO oraz subfundusze Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Obligacji Plus, Pekao Stabilnego Wzrostu, Pekao Zrównoważony, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dłużny Aktywny, Pekao Ekologiczny, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao Megatrendy są zarządzane aktywnie benchmarkowo, mogą znacznie odchylać się od benchmarku. Benchmark - wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych do 100%.
Aktywa subfunduszu Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego mogą być lokowane do 100 % w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: państwo członkowskie UE i państwo należące do OECD.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym): Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 01-066 Warszawa, ul. Żubra 1, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.