Przez ryzyko dla zrównoważonego rozwoju należy rozumieć sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji dokonanych przez PTFI w imieniu klientów.
Do czynników wpływających na poziom ryzyka dla zrównoważonego rozwoju można zaliczyć w szczególności:
- zmiany klimatu spowodowane globalnym ocieplaniem;
- przestrzeganie zasad racjonalnego wykorzystywania zasobów wodnych i morskich;
- przestrzeganie powszechnie uznawanych standardów pracy (np. zakaz pracy dzieci, pracy przymusowej lub dyskryminacji w miejscu pracy);
- przestrzeganie praw związków zawodowych oraz prawa pracowników do zrzeszenia się;
- gwarancję bezpieczeństwa oferowanych produktów oraz ich wpływ na zdrowie;
- wrażliwość organizacyjną przedsiębiorstw na dobro lokalnej społeczności oraz mniejszości;
- przestrzeganie zasad uczciwości podatkowej;
- przestrzeganie zasad ochrony danych osobowych.
1. Zasady uwzględniania w działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
1.1. Podstawą procesu inwestycyjnego PTFI jest wielowymiarowa analiza emitentów, która poza aspektami finansowymi uwzględnia również liczne czynniki związane z charakterem prowadzonej działalności.
1.2. PTFI dostrzega wpływ czynników zrównoważonego rozwoju na czynniki ryzyka charakterystyczne dla produktów inwestycyjnych (m.in. ryzyko rynkowe, ryzyko płynności).
1.3. PTFI uznaje ryzyka dla zrównoważonego rozwoju jako czynniki zdefiniowanych rodzajów ryzyka, które mogą mieć na nie wpływ i przyczyniać się do zwiększenia ich istotności.
1.4. Zadania, obowiązki i harmonogramy dotyczące identyfikacji, oceny, zarządzania, monitorowania i raportowania ryzyka dla zrównoważonego rozwoju będą określone w ramach i w odniesieniu do zidentyfikowanych typów ryzyka w systemie zarządzania ryzykiem PTFI.
1.5. W procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych w ramach świadczenia przez PTFI usługi zarządzania portfelem, w skład którego wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, niezależnie od ogólnej strategii uwzględniania ryzyka dla zrównoważonego rozwoju, PTFI bierze pod uwagę ustalenia z klientem w strategiach indywidualnych. W szczególności, jeśli będzie to wynikało z ustaleń z klientem w odniesieniu do danej strategii indywidualnej, ryzyka dla zrównoważonego rozwoju mogą nie być uwzględniane w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
1.6. PTFI, zgodnie z wewnętrznymi procedurami, dokonuje regularnego przeglądu swoich metod i procedur w zakresie identyfikacji, oceny, zarządzania, monitorowania i raportowania ryzyka dla zrównoważonego rozwoju.
2. Postanowienia końcowe.
2.1. W miarę rozwoju regulacji w zakresie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych, wypracowaniem standardów branżowych w zakresie uwzględniania ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz wraz ze wzrostem dostępności danych dotyczących zrównoważonego rozwoju pochodzących od emitentów niniejsza Strategia może ulegać zmianom, mającym na celu dostosowanie jej do aktualnych praktyk/standardów rynkowych.
2.2. Strategia wchodzi w życie z dniem 10 marca 2021.