*numer dostępny również z zagranicy i z telefonów komórkowych opłata wg cennika operatora
Komentarze
Korci nas, by od pierwszych sekund tego Tygodnika rzucić się w wir rozważań na temat dużych geopolitycznych wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni. Oprzemy się tej pokusie i podsumujemy wpierw sygnały płynące do nas z globalnych gospodarek.
Pojawiające się dane potwierdzają trwającą ekspansję gospodarczą, ale zarazem uwydatniają post-pandemiczne nierównowagi, takie jak bardzo wydłużony czas dostaw czy wręcz braki towarów. M.in. pustym magazynom można przypisywać zaskakująco słabą sprzedaż detaliczną w USA w lipcu. Spadła ona 1,1% względem czerwca. Składając jednak ten odczyt z jednoczesnym załamaniem nastrojów konsumenckich można dojść do wniosku, że problem jest głębszy. Być może wyczerpała się fala zaległych zakupów po pandemii? A może Amerykanie odkładają konsumpcję ze względu na wysokie ceny? Może wzmocnił się nawyk oszczędzania ze względu na niepewne czasy? Wszystkie te pytania rzucają cień wątpliwości na dalsze losy największej gospodarki świata i zmuszają inwestorów do ponownej oceny jaki bieg „wrzuci” globalny silnik gospodarczy za miesiąc, kwartał czy pół roku.
Warto odnotować, że to USA są obecnie główną siłą napędową globalnej gospodarki, podczas gdy dotychczasowy lider na tym polu – Chiny – zaciąga hamulec. Kolejne dane z Chin wskazują na dalsze spowalnianie tamtejszej aktywności gospodarczej, komplikowane lokalnymi lockdown’ami. Decydenci u sterów chińskiej gospodarki wbrew powszechnym oczekiwaniom nie śpieszą z dolewaniem paliwa do wzrostu gospodarczego. Wydaje nam się, że Chiny chcą dziś bardziej niż kiedykolwiek przez ostatnie dekady utrzymać w ryzach inflację, wyeksportować ją na zachód (o czym mówiliśmy więcej dwa tygodnie temu w Tygodniku: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/pekao-tygodnik-17-08-2021-r ) i płynąć na fali zagranicznej stymulacji, zamiast ratować w pojedynkę globalny wzrost. Długofalowo nacisk na równoważenie gospodarki może przynieść Chinom wymierne korzyści.
Szczególnie, że zachodnie banki centralne z FED-em na czele (ok, nie tylko zachodnie, bo jeszcze Bank of Japan) retorycznie tańczą na ostrzu noża, próbując osiągnąć niemożliwą równowagę pomiędzy utrzymaniem bardzo kruchego i opartego na długu ożywienia gospodarczego, a jednocześnie utrzymaniem niskich kosztów finansowania i uspokojeniem inwestorów obligacyjnych, że jest jeszcze sens trzymać dolara i pożyczać Wujkowi Samowi. Świeżo za nami coroczna konferencja bankierów centralnych w Jackson Hole, na której prezes FED – Jerome Powell – odegrał według nas rolę dobrego policjanta, uspokajającego, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie bardzo stopniowe. Dobrego policjanta, ponieważ inni członkowie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (odpowiednik polskiej RPP) we wcześniejszych wypowiedziach przyjmowali bardziej jastrzębi ton. Powell podkreślał przejściowość inflacji, podwyżki stóp procentowych warunkował od sytuacji na rynku pracy oraz dalszych statystyk pandemii i dał sygnał, że skup aktywów może zostać ograniczony jeszcze w tym roku. Ograniczony, nie zatrzymany. W naszej opinii programy QE są drogą jednokierunkową, z której nie ma odwrotu bez gospodarczej kraksy. Wystąpienie z Jackson Hole wg nas nie wnosi nic nowego do opisywanego przez nas od długiego czasu obrazka. Nie spodziewamy się też dużych zmian gołębiej retoryki Jerome Powella, przynajmniej do lutego 2022 r. kiedy to dobiega końca jego kadencja i zobaczymy, czy zostanie On ponownie mianowany szefem FED-u. Dalej uważamy, że banki centralne będą maksymalnie ociągać się z podnoszeniem kosztu pieniądza, że finalnie zrobią to w mniejszym zakresie niż spodziewają się dziś analitycy i również, w razie potrzeby będą śpieszyć z ratunkiem, gdyby głębokie spadki groziły rynkom finansowym. Rynek obligacji zdaje się podzielać nasz osąd – rentowności obligacji spadały po Jackson Hole. To kolejny sygnał, że najtrudniejszy okres na rynku obligacji skarbowych możemy mieć już za sobą, a kolejne miesiące mogą wg nas pozwolić na odrabianie tegorocznych strat przez polskie rozwiązania obligacyjne, np. #PekaoObligacjiDynamicznaAlokacjaFIO. Kontynuacja luźnej polityki pieniężnej ma też ogromne przełożenie na ocenę atrakcyjności ryzykownych klas aktywów. Podtrzymujemy osąd, że hossa na giełdach szybko się nie skończy (choć pachnie zaległą korektą) i bez sięgania po akcje, czy inne wzrostowe klasy aktywów, będzie bardzo ciężko inwestorom prześcignąć inflację. Dlatego w naszej ocenie atrakcyjniejszy profil zysku do ryzyka oferują rozwiązania mieszane, nawet te z relatywnie niewielkim udziałem akcji, np. #PekaoBazowy15Dywidendowy czy #PekaoKompas.
Kończąc o danych makro napomknijmy jeszcze, że polska gospodarka według ostatniego odczytu PKB odrobiła już pandemiczne straty. Jednocześnie nasz rodzimy WIG notuje co raz to wyższe historyczne maksima i wyróżnia się ostatnio siłą na tle globalnych rynków akcyjnych. Polska giełda jest jednym z naszych faworytów pośród rynków wschodzących. Nie mamy jasnej preferencji - duże vs małe spółki, a wolimy zachować dużą elastyczność w doborze spółek. Tej swobody mamy najwięcej w niebenchmarkowym rozwiązaniu jakim jest #PekaoAkcjiAktywnaSelekcja.
Koniec o makroekonomii, wreszcie czas na geopolitykę! Niespełna dwa tygodnie przed 20. rocznicą ataków na World Trade Centre ostatki zachodniego personelu, głównie cywilów, opuszczają Afganistan. Dziś mija deadline na opuszczenie kraju przez obcokrajowców. Światem bez wątpienia wstrząsnęły w ostatnich tygodniach wydarzenia w Kabulu - chaotyczna ewakuacja tysięcy zachodnich cywilów, nie wspominając o dziesiątkach tysięcy Afgańczyków próbujących uciec przed rządami Talibów. Talibski blitzkrieg wziął Amerykanów z zaskoczenia. Dla kontrastu dodajmy, że po wycofaniu się Rosjan w 1989 z Afganistanu ich kontrola nad Kabulem utrzymała się przez 3 kolejne lata.1 Zmierzmy się z pytaniem co wycofanie się USA z Afganistanu oznacza dla a) polityki wewnętrznej Joe Bidena, b) światowego układu sił.
Na pierwszym polu nie spodziewamy się dużych reperkusji. Poparcie dla zakończenia „wiecznej wojny” utrzymuje się wśród Amerykanów na bardzo wysokim poziomie2. To przebieg operacji wzbudził krytykę opinii publicznej. 3 na 4 ankietowanych Amerykanów uważa, że operacja została źle przeprowadzona3. Jednakże nie sądzimy, by akcja ta, zagroziła polityce lokalnej i programom gospodarczym Białego Domu. Wyborcy w USA idąc do urn w minionym XX wieku wykazywali dużo tolerancji wobec błędów w polityce zagranicznej4. Według nas w polityce USA zaczął się już wyścig pod wybory w listopadzie 2022 r. Wówczas wyborcy będą decydować o składzie całej Izby Reprezentantów (można porównywać do polskiego Sejmu) i 34 miejsc w Senacie. Obecny układ polityczny w Waszyngtonie ma więc 14 miesięcy na działanie, a z każdym tygodniem sondaże będą coraz mocniej wdzierać się w proces decyzyjny.
Przejdźmy więc do polityki międzynarodowej. Naszym zdaniem ostatnie wydarzenia będą miały spore konsekwencje i są świetnym przykładem zmiany hegemonii USA w #WielobiegunowyŚwiat. Niemcy skomentowali je jako największą klęskę NATO. Przypomnijmy, że siły sojuszników USA wylądowały w Afganistanie na podstawie artykułu 5-tego paktu, mówiącego o tym, że atak na jeden kraj jest atakiem na cały blok. Ten artykuł został aktywowany tylko raz – właśnie po zamachach 11 września 20015. Brak koordynacji USA z sojusznikami podczas podejmowania decyzji to żadne novum, ale dziś przemyślenia o nierównym partnerstwie militarnym trafiają na podatny grunt w europejskiej polityce, doświadczonej 4-latami rządów Donalda Trumpa. Europa pewnie musi liczyć się z tym, że USA będą interweniować znacznie mniej chętnie niż w przeszłości. Stary Kontynent nie ma jednak alternatywy dla NATO-wskiej polisy ubezpieczeniowej i nie sądzimy, by ostatnia „wpadka” z Kabulu miała tu coś zmienić. Co najwyżej Bruksela będzie zmuszona pomyśleć o planie awaryjnym i kto wie, być może większa część budżetów UE trafi na rozwój bezpieczeństwa. Na tę chwilę to tylko spekulacja, ale my będziemy nadstawiać uszu i oczu w poszukiwaniu przesłanek czy Europa nie zaczyna się dozbrajać. To mogłaby być woda na młyn dla branży Aerospace&Defense, przewijającej się w ramach megatrendu „awiacja” w portfelu #PekaoMegatrendy.
Znacznie większe zawirowania w układzie sił możemy zobaczyć na Wschodzie. W trudniejszej pozycji znalazły się Indie. Sojusz Talibów z Pakistanem (który dodatkowo pozostaje w komitywie z Chinami) historycznie zwiastował zbrojne utarczki (vide konflikt kaszmirski). To wzrost ryzyka geopolitycznego dla indyjskiej giełdy, będącej jednym z wiodących rynków akcyjnych wśród rynków wschodzących. Oceniamy, że atmosfera wokół płaskowyżu Dekanu zagęści się i warto obserwować, czy Indie będą poszukiwać sojusznika w USA. Ta nowa niepewność to z kolei pożywka dla Chin, prawda? To niestety nie takie proste. Owszem, Chiny mogą zyskać w kilku obszarach. Afganistan to potencjalnie ważny kanał logistyczny do handlu lądowego wpisujący się w megaprojekt One Belt One Road. Po drugie, Afganistan to też potencjalnie bardzo chłonna gąbka na chiński kapitał w zamian za udział w wydobyciu tamtejszych zasobów – choćby uranu, miedzi, złota. Choć Amerykanie oszacowali wartość afgańskich złóż na 1000 mld USD6, to ich największa wartość może być niepieniężna, lecz strategiczna – tamtejsze złoża metali rzadkich pod chińską kontrolą, pozwoliłyby Pekinowi jeszcze mocniej zacisnąć kontrolę nad tymi kluczowymi w nowych technologiach surowcami. Jednakże do tego wszystkiego potrzebna jest stabilność w regionie i bezpieczeństwo chińskich interesów. Obydwa warunki wymagają czasu i są obarczone ogromną niepewnością. Weźmy pod uwagę, że po wyjściu Rosji z Afganistanu pozostały tam głównie miny. Po Amerykanach pozostało natomiast mnóstwo współczesnego sprzętu wojskowego, który de facto dozbroił Talibów. Według nas Pekin będzie ważyć swoje ambicje w regionie ryzykiem odrodzenia religijnego ekstremizmu pod swoim nosem. Prześladowania na tle religijnym islamskiej mniejszości Ujgurów włącznie z osadzaniem w „obozach reedukacyjnych” mogą służyć za dowód tego, jak bardzo Komunistyczna Partia Chin chce wyplewić ryzyko rewolucji religijnej. Paradoksalnie wycofanie się Amerykanów z Bliskiego Wschodu może okazać się znacznym utrudnieniem dla Chin. W końcu Amerykanie zwalniają zasoby do ochrony znacznie ważniejszych dla siebie interesów – dominacji na Pacyfiku i niezależności Tajwanu.
Jednocześnie duże zmiany obserwujemy w polityce wewnętrznej Chin. Dwa tygodnie temu omawialiśmy falę represji regulacyjnych skierowaną na tamtejsze spółki technologiczne. W ostatnich dniach ta kampania poszerzyła się również o cele społeczne, a mianowicie prezydent Xi Jinping zapowiedział „większą regulację wysokich dochodów”7. Przychodzą nam na myśl aż trzy powody, dla których również Pekin zacieśnia pętlę wokół 1% najbogatszych. Po pierwsze, to świetny pretekst by pokazać „kto tu rządzi” i zdyscyplinować gwiazdy biznesu. Po drugie, redystrybucja dochodu sprzyja przestawianiu gospodarki na tory konsumpcji. Wreszcie po trzecie, odgrywanie czempiona ludu zmniejsza ryzyko rewolucji społecznej. Nierówności społeczne są najwyższe w historii na całym świecie, ale Chiny pod tym względem to oddzielna liga. Nie wchodząc w szczegóły powiedzmy tylko, że jeśli Hollywood kręci komedie romantyczne pod tytułem „Szalenie bogaci Azjaci” to coś jest na rzeczy. Poza tym, Pekin bierze na celownik także branżę gamingową (określając gry jako „duchowe opium”) oraz edukacyjną (potężny biznes pożerający średnio ponad 15% zarobków chińskich rodzin w rejonach wiejskich8). Wszystko to powiększa listę krótkofalowych czynników ryzyka na chińskich giełdach, do których należą już od dłuższej chwili ryzyko jeszcze większej interwencji polityków w biznesy chińskich spółek, niepewne losy ulg podatkowych dla sektora technologicznego9, czy nieplanowane wydatki na cele społeczne notowanych firm 10.
Naszym zdaniem za wcześnie jeszcze na rynki wschodzące, właśnie za sprawą dużego udziału Chin i reszty Azji w szerokim indeksie MSCI Emerging Markets. Póki co preferujemy rynki rozwinięte, będąc spokojnym, że Waszyngton będzie bronić interesów swoich gospodarczych czempionów. Dlatego w ramach realizowanej strategii #PekaoMegatrendy, #PekaoStrategiiGlobalnej, #PekaoKompas, czy #PekaoBazowy15Dywidendowy świadomie ograniczamy spektrum inwestycyjne do rynków rozwiniętych. Przyznajemy jednak, że sentyment inwestycyjny wokół rynków azjatyckich jest już mocno negatywny i może to być dobry moment do budowania pozycji w tym regionie, jednakże zakładając długi horyzont inwestycyjny i dużą dozę cierpliwości. W naszej ofercie największą ekspozycję na Chiny i Azję oferują #PekaoAkcjiRynkówDalekiegoWschodu oraz #PekaoDochoduiWzrostuRynkuChińskiego.
Nasze geopolityczne deliberacje zakończymy znacznie bliżej domu. Już 26 września Niemcy w wyborach powszechnych zdecydują o nowym składzie Bundestagu. Wyścig parlamentarny trwa w najlepsze i nie brakuje w nim zadziwiających zwrotów akcji. Po raz pierwszy od 15 lat socjaldemokraci (SPD) w sondażach z 23% poparciem wyprzedzili panującą od 16 lat w niemieckiej polityce Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) – 22%. Na trzecim miejscu od długiego czasu utrzymuje się pro-ekologiczna partia Zielonych z poparciem wg sondaży rzędu 17%. Zieloni w tym roku przejściowo byli już na pozycji lidera w maju11. Gdyby wyniki wyborów miały odzwierciedlić dzisiejsze sondaże, to oznaczałyby one brak wyraźnego zwycięzcy i dużo możliwych kombinacji koalicyjnych, czyli w praktyce dużo niepewności do samego końca. Koniecznie trzeba odnotować, że w zdecydowanej większości scenariuszy do koalicji rządzącej wejdą Zieloni, którzy praktycznie podwoili swój elektorat w porównaniu do sondaży z 2017 r. i są największym wygranym ostatnich lat na scenie politycznej naszych zachodnich sąsiadów. Jest to kolejny sygnał ze świata polityki, że pro-ekologiczna agenda polityczna będzie zajmować coraz więcej miejsca w światowej polityce. To naturalnie przekłada się również na realia biznesowe i w naszej ocenie będzie dalej wspierać przybierający na sile trend inwestowania odpowiedzialnie społecznie i ekologicznie (ESG). Doceniając ogromną skalę i potencjał tego megatrendu, który nota bene wchodzi również w skład #PekaoMegatrendy, zdecydowaliśmy się uruchomić oddzielny subfundusz w pełni skoncentrowany na inwestowaniu w przedsięwzięcia przyczyniające się do ochrony środowiska - #PekaoEkologiczny. Więcej o tym rozwiązaniu już wkrótce. Tymczasem wróćmy jeszcze do niemieckiej polityki.
Niezmiernie ciekawe jest to, że w oczach niemieckiego społeczeństwa najbliższym Angeli Merkel sukcesorem na stanowisko kanclerza jawi się kandydat z opozycyjnej partii - Olaf Schulz. Pan Schulz, będąc dotychczas wicekanclerzem odpowiedzialnym za finanse, na tle pozostałych kandydatów zbudował wizerunek niezawodnego, bardziej doświadczonego i pragmatycznego wręcz do przesady. Pytany niedawno o to, czy nie brakuje mu emocji w swoich przemowach, odpowiadał, że „kandyduje na stanowisko kanclerza, a nie dyrektora cyrku”12. Co więc mogłyby oznaczać rządy z SPD na czele Bundestagu? Patrząc na program polityczny oraz historyczne głosowania mogłoby to oznaczać Niemcy bardziej skupione na sobie, skręcające w kierunku redystrybucji dochodu oraz stawiające na większą rolę państwa w gospodarce. Postulaty to zwiększenie płacy minimalnej do 12 EUR/h, większe wydatki rządowe i wsparcie socjalne finansowane z wyższych podatków dla najbogatszych. Brzmi bardzo znajomo, choćby sięgając pamięcią do kampanii Joe Bidena w USA. Zwróćmy więc uwagę, że trendy w polityce są bardzo podobne w wielu częściach globu. Bacznie obserwujemy wydarzenia w Niemczech, które mogą być zalążkiem luźniejszego podejścia bloku europejskiego do dużych wydatków rządowych. Za oceanem widzieliśmy już jak te mogą dodawać skrzydeł zarówno inflacji, jak i notowaniom ryzykownych klas aktywów.
Na koniec, rozumiemy, że nie każdy ma czas i ochotę analizować zawiłości bieżącej geopolityki. Przyznamy wręcz, że możemy być w mniejszości odczuwając radość z tego procesu. Dążymy jednak do tego, by owoce naszych analiz opakować potem w jak najbardziej przyjazne strategie. Przykładem niech będzie #PekaoKompas, który oferuje wbudowaną nawigację w geopolitycznym tyglu. Żeby było ciekawie, kierunki obierane w ramach jego portfela akcyjnego wynikają zawsze z oceny pojedynczych spółek, nie z rozważań o kolejnych krokach rynku. W ten sposób geopolityka czy ocena atrakcyjności poszczególnych rynków są przez nas wyłuskiwane na poziomie firmy, konkretnego wpływu na jej biznes i szans na wzrost kursu giełdowego jej notowanych akcji.
Inwestycyjne tematy z naszych prognoz:
#RotacjaSektorowa
# Zmiana preferencji inwestorów polegająca na przesuwaniu kapitału ze spółek działających w branżach defensywno-wzrostowych do spółek z sektorów o profilu wartościowo-cyklicznym. Innymi słowy „zmiana koni pociągowych” dla indeksów giełdowych ze spółek technologicznych i medycznych na inne sektory, np. przemysłowy czy materiałowy.
#WielobiegunowyŚwiat
# Kolejny etap tematu #WojnyHandlowe. Wysoce skomplikowana geopolityczna rywalizacja pomiędzy krajami (głównie USA i Chiny) o kontrolę nad handlem, danymi, kursami walutowymi. Temat powiązany z odwrotem globalizacji, zmieniający kierunki przepływu kapitału.
#WyborczaPolaryzacja
# Zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA oraz uzupełniające wybory do Senatu, pokazały dużą polaryzację amerykańskiego społeczeństwa. Wydaje się, że brak politycznego „środka” jest coraz bardziej charakterystycznym elementem scen politycznych dookoła świata. Sądzimy, że napięcia społeczne pozostaną z nami na długo po wyborach amerykańskich, a ryzyko polityczne weszło już permanentnie na wyższy poziom. Stąd, szczególnie w strategiach niebenchmarkowych, unikamy ryzyka czarno-białych scenariuszy politycznych oraz przykładamy dużą wagę do oceny otoczenia społecznego spółek oraz ich wpływu na to otoczenie.
#Drukujemy&Wydajemy
# Wobec dużych strat gospodarczych oraz rekordowego zadłużenia, według nas banki centralne wykorzystały już większość swojego arsenału. Naszym zdaniem jedyne co im pozostaje, to eskalacja dotychczasowych działań – poszerzanie i zwiększanie licznych programów skupu aktywów. Skuteczność polityki monetarnej jest ograniczona wobec zaburzonych mechanizmów transmisyjnych. Dodatkowe rezerwy nie przekładają się na wzrost akcji kredytowej. Firmy zamiast inwestować skupują akcje własne za środki pozyskane okazjonalnie z emisji obligacji. Sami bankierzy centralni podkreślają, że do efektywnego pobudzania gospodarki niezbędna jest polityka fiskalna – m.in. większe programy wydatków rządowych, transfery pieniędzy bezpośrednio w ręce konsumentów. Pandemia przyspieszyła mariaż polityki monetarnej i fiskalnej. Ultra tanie finansowanie zapewnia dziś komfortowe warunki do obsługi zadłużenia, rozdmuchiwania budżetów i pompowania publicznych pieniędzy w gospodarki. W tak ustawionej grze normy budżetowe przestały obowiązywać. W naszej opinii jedynym hamulcem dla podejścia „drukujemy i wydajemy” może okazać się inflacja. Ta jednak jest pożądana przez polityków, by zmniejszyć realną wartość zadłużenia, niejako „wypalając” je inflacją.
1https://www.ft.com/content/c6e012d4-fe69-4579-a1b0-997c1a1e1bc9
2https://www.forbes.com/sites/nicholasreimann/2021/08/25/voters-largely-support-afghanistan-withdrawal-even-if-it-means-al-qaeda-resurgence-poll-finds/?sh=982fd859e3b7
3 https://www.brookings.edu/blog/fixgov/2021/08/23/can-the-biden-presidency-survive-the-impact-of-afghanistan/
4 https://washingtonmonthly.com/2021/08/18/nobody-cares-who-lost-afghanistan/
5 https://www.ft.com/content/a3487f85-3579-4d55-9e82-64b2af59f51d
6 https://edition.cnn.com/2021/08/18/business/afghanistan-lithium-rare-earths-mining/index.html
7 https://www.ft.com/content/87c3aa02-f970-48c8-b795-82768c9f7634g
8 https://www.ft.com/content/1a7476ee-bcd4-45ac-a165-3418e2de286a
9 https://www.ft.com/content/8761f611-5619-4c2d-8627-577ba9359cd4
10 https://www.ft.com/content/c89594c1-1d85-4dda-9e67-55c775bd6c9a
11 https://www.politico.eu/europe-poll-of-polls/germany/
12 https://www.ft.com/content/fc2d25ec-c426-45e5-9eb5-762fde991ed8
Informacja prawna
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i został przygotowany przez Pekao TFI S.A. w celu reklamy i promocji funduszy/subfunduszy. Nie stanowi on oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych nie będących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Informacje na temat wyników osiągniętych w przeszłości dostępne są na stronie www.pekaotfi.pl i w Kluczowych Informacjach Dla Inwestorów (KII). Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zalecane jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz informacjami dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl. Informacje na temat połączeń, przekształceń oraz zmian nazw funduszy i subfunduszy znajdują się na www.pekaotfi.pl.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy (poprzednio Pekao Stabilnego Inwestowania) do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych do 100%, Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych do 100%.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Zmiennej Alokacji, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym) Pekao Akcji Polskich, Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych (do 100% wartości aktywów) może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. jednostki uczestnictwa subfunduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 wydzielonego w ramach Pekao FIO.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż pa-piery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego ,Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Dłużny Aktywny może być inwestowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lub tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Ekologiczny może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.