*numer dostępny również z zagranicy i z telefonów komórkowych opłata wg cennika operatora
Komentarze
Prezydent Trump rozpoczął bardzo intensywnie faktyczne rządzenie w USA. W Polsce z kolei duże wrażenie zrobiła niedawna konferencja prasowa szefa NBP. Co z tego wszystkiego wynika dla rynków obligacji? O tym w Tygodniku rozmawiamy z Dariuszem Kędziorą, CFA, Dyrektorem Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi Pekao TFI.
- Darku, za nami pierwszych kilka dni faktycznych rządów Donalda Trumpa. To intensywny czas, setki podpisanych decyzji, ogłoszone deklaracje, zapowiedzi kolejnych działań. Nadal sporo jest szumu informacyjnego i wiele może się jeszcze wydarzyć… Ale – biorąc pod uwagę to, co już wiemy – jak, Twoim zdaniem, teraz wygląda scenariusz wydarzeń na rynkach obligacji rządowych z amerykańskim na czele?
- Na razie o początkach rządów Donalda Trumpa możemy powiedzieć: „z dużej chmury - mały deszcz”. Natomiast nie można usypiać czujności… Wydaje mi się, że to co Donald Trump wcześniej zapowiadał i do czego dążył to cały czas będzie realizowane więc wydaje mi się, że czeka nas jeszcze tutaj dużo zmienności. Natomiast ja bym chciał zwrócić uwagę na punkt startowy w jakim w tym momencie jest gospodarka amerykańska. Na początku rządów Donalda Trumpa gospodarka ta ma się bardzo dobrze. Wzrost gospodarczy jest w okolicach 2,5 czy nawet 3%. Rynek pracy się ustabilizował po paru gorszych miesiącach – widzimy, że nawet tam sytuacja uległa poprawie. Także sytuacja jest dobra a nawet widzę czynniki które - w krótkim terminie - mogą wspierać gdzieś ten wzrost aktywności w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie jak sobie popatrzymy na sentyment szczególnie w kręgach biznesowych to jest tutaj, za sprawą prezydenta Trumpa, na wysokich poziomach. Poprawiają się wskaźniki koniunktury w przemyśle. Także są to jakieś jaskółki zwiastujące - być może krótkotrwałą – poprawę w gospodarce amerykańskiej. Natomiast ja bym też nie był takim hurra-optymistą, bo - w średnim okresie - raczej widzę ryzyka w dół dla wzrostu gospodarczego. Są one między innymi powiązane z politykami, których wprowadzenie zapowiadał Donald Trump. Chodzi tutaj głównie o cła i ograniczenia dotyczące imigracji. To są takie dwie główne płaszczyzny, które - moim zdaniem - mogą negatywnie wpływać na perspektywy gospodarcze w Stanach Zjednoczonych. A jednocześnie oba te czynniki mogą działać proinflacyjnie. Możemy sobie zadać pytanie, co to znaczy dla stóp procentowych i funkcji reakcji Fedu. W tym momencie, obserwując gospodarkę amerykańską, nie widzę takich przesłanek które by skłaniały Fed do gwałtownych obniżek stóp procentowych. Raczej widzę przestrzeń do ustabilizowania stóp procentowych, w scenariuszu, w którym inflacja dalej powolnie wyhamowuje. Jestem sobie w stanie wyobrazić dwie obniżki stóp procentowych w tym roku, czyli odrobinę więcej niż teraz zakłada rynek. Jednak, z równie dużym prawdopodobieństwem, mogę sobie wyobrazić scenariusz w którym Fed tych stóp procentowych już w tym roku w ogóle nie obniża… Jeśli chodzi o obligacje amerykańskie to są one, moim zdaniem, blisko tak zwanego „fair value”, czyli takiego poziomu, gdzie bym spodziewał się je widzieć. Oczywiście rynek może dynamicznie przeszacować ścieżkę stóp, więc będziemy mieli naturalnie wahania cen. Na ten moment jednak nie widzę takiego katalizatora, który zapoczątkowałby zdecydowany trend rentowności w górę lub w dół.
- Dla nas, w Polsce, ciekawym wydarzeniem była niedawna konferencja prasowa prezesa Glapińskiego – raczej surowa narracja, z której wynikały spore ryzyka dla oczekiwań na cięcia stóp w tym roku. Jak odbierasz ten ton szefa RPP? Czy, Twoim zdaniem, mamy szansę na niższe stopy procentowe NBP w tym roku?
- Tak, prezes Glapiński rzeczywiście był ostatnio zaskakująco jastrzębi… Nie zmienia to jednak faktu, że oczekiwania co do stóp procentowych w Polsce są cały czas spójne z naszymi oczekiwaniami. Od pewnego czasu mówimy, że widzimy przestrzeń na obniżki stóp w tym roku - na poziomie od 50 do 100 punktów bazowych i to cały czas pozostaje naszym bazowym scenariuszem. Ostatnia zmiana tonu prezesa rzeczywiście odsuwa w czasie moment rozpoczęcia tego cyklu obniżek, ale - moim zdaniem - wcale go nie neguje. Także pewnie jesteśmy teraz w takiej rzeczywistości, że możemy założyć, że w pierwszej połowie roku tych obniżek stóp procentowych nie będzie, natomiast w drugiej połowie roku cały czas trzymam się tego bazowego założenia, że od 50 do 100 punktów bazowych obniżek możemy zobaczyć. Natomiast, z naszego punktu widzenia, dużo bardziej ciekawe jest to, gdzie będzie stopa terminalna w Polsce, czyli to, do jakiego poziomu stopy będą mogły być obcięte. Czy będzie to bliżej 4,50 czy bliżej 3,50? O tym zadecyduje jednak rzeczywista ścieżka inflacji, jaka się będzie realizować w tym roku w Polsce i oczekiwania co do tej ścieżki na przyszły rok.
- A co z tego może wynikać dla perspektyw polskich obligacji? I jak te warunki mogą to wykorzystać fundusze dłużne zarządzane przez Twój Zespół?
- To jest cały czas bardzo sprzyjające środowisko dla funduszy dłużnych - zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Z jednej strony - mamy wysokie stopy procentowe banków centralnych i - co za tym idzie - wysokie rentowności obligacji. Z drugiej strony - mamy spadającą inflację. Oczywiście, można dyskutować, jak szybko ta inflacja będzie dochodzić do celu inflacyjnego, ale nie zmienia to faktu, że presja inflacyjna nie jest już podstawowym problemem. Dla funduszy dłużnych krótkoterminowych oznacza to, że mogą cały czas cechować się atrakcyjną rentownością przewyższającą zarówno bieżącą inflację, jak i stawki depozytowe w sektorze bankowym. Czyli mamy tutaj trochę taką powtórkę sytuacji z zeszłego roku. Dla funduszy dłużnych długoterminowych jest to, moim zdaniem, taki moment, w którym te strategie nabierają wartości. Wspominałem wcześniej, że nie widzę przesłanek by na obligacjach amerykańskich w krótkim terminie rynek wyznaczył nowy trend i być może przyjdzie nam ogólnie poczekać na ten nowy trend na rynku obligacji stałoprocentowych. Natomiast jeśli gdzieś widzę szansę w tym roku, to właśnie na to by zająć długą pozycję na obligacjach stałoprocentowych. Dlaczego? Po pierwsze krzywe są już dużo atrakcyjniej wycenione- jeśli popatrzymy sobie na wycenę obligacji to w zeszłym roku obligacje długoterminowe handlowały się dużo poniżej stóp banku centralnego. Rentowności tych obligacji były poniżej stóp banku centralnego. Teraz natomiast, jak sobie popatrzymy na obligacje, to bardzo często one handlują się z rentownością w pobliżu stóp referencyjnych banków centralnych lub nawet wyżej. Druga rzecz - jednak cały czas rentowności pozostają na historycznie wysokich poziomach i są one po prostu atrakcyjne dla oszczędzających. No a po trzecie – to, o czym też już wspominałem, może inflacja jest niekomfortowo wysoko, ale już nie będzie rosnąć. Szanse na to, by banki centralne wróciły do podwyżek są minimalne czyli mamy zabezpieczenie, że nie wejdziemy w ten negatywny scenariusz. Tak że szansy upatruje raczej w tym pozytywnym scenariuszu, ale - tak jak mówię - być może przyjdzie nam na niego trochę dłużej poczekać.
- Darku, bardzo dziękuje za spotkanie i za rozmowę. A państwu dziękujemy za uwagę. Kłaniamy się!
Inwestowanie wiąże się z ryzykami. Istotne rodzaje ryzyk funduszy/subfunduszy Pekao TFI: stopy procentowej, rynku akcji, cen instrumentów kredytowych, koncentracji, kontrahenta, walutowe, dźwigni finansowej, płynności, operacyjne. Dla konkretnych funduszy/subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych funduszy/subfunduszy. Opis ryzyk danego funduszu/subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje.
Komentarze zarządzających, nowe opracowania i materiał Rynki
Na naszej stronie internetowej opublikowane zostały:
***
Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych niebędących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wyso-kości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jedno-stek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. W przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa (zarówno w PLN jak i w walutach obcych) podstawą do naliczenia podatku od zysków kapitałowych jest kwota ustalona w PLN. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl.
Subfundusze Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego, Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Surowców i Energii, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao PPK 2020, Pekao PPK 2025, Pekao PPK 2030, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 zarządzane są aktywnie niebenchmarkowo. Fundusz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO oraz subfundusze Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Obligacji Plus, Pekao Stabilnego Wzrostu, Pekao Zrównoważony, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dłużny Aktywny, Pekao Ekologiczny, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao Megatrendy są zarządzane aktywnie benchmarkowo, mogą znacznie odchylać się od benchmarku. Benchmark - wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych do 100%.
Aktywa subfunduszu Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego mogą być lokowane do 100 % w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: państwo członkowskie UE i państwo należące do OECD.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym): Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 01-066 Warszawa, ul. Żubra 1, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.