*numer dostępny również z zagranicy i z telefonów komórkowych opłata wg cennika operatora
Komentarze
Na początek nowego roku - pora na kilka słów o możliwych scenariuszach na 2025…
Spodziewana skromniejsza skala obniżek stóp, obawy o inflacyjne skutki polityki celnej Trumpa oraz nieprzewidywalność rozwoju sytuacji geopolitycznej na świecie mogą zwiększyć zmienność na rynkach obligacji. Jednak prawdopodobna wydaje się kontynuacja cyklu stonowanych obniżek stóp w USA i bardziej zdecydowanych cięć w strefie euro. To sprawia, że – przynajmniej w perspektywie pierwszego półrocza – potencjał na generowanie dochodu utrzymują bony skarbowe i krótkoterminowe obligacje rządu USA oraz wybrane obligacje europejskie.
W Polsce, mimo niedawnych jastrzębich sugestii z RPP, oczekujemy w 2025 roku powrotu do trendu spadku inflacji (także z uwagi na relatywnie słabsze od wcześniejszych oczekiwań tempo wzrostu gospodarczego i niższą presję inflacyjną – m.in. przez wygaszanie dynamiki płac) i powrotu tematu rozpoczęcia ograniczonych w skali obniżek stóp procentowych NBP. Niezależnie od tego, czy nastąpi to wiosną czy latem, stwarza to potencjalnie korzystne okoliczności dla strategii opartych o generowanie dochodu z krótkiego duration – głównie o zmiennym kuponie (tj. obligacji o zmiennym oprocentowaniu, którego wysokość uzależniona jest zwykle od krótkoterminowych stóp rynku pieniężnego). Jednocześnie wspomniany powrót spadkowego trendu inflacji (nawet umiarkowanego) oraz powrót oczekiwań na odwlekane obniżanie stóp procentowych to szansa dla strategii opartych na polskim długu długoterminowym. Polskim aktywom, nie tylko długowi, mogłoby pomóc trwałe zawieszenie broni w wojnie na Wschodzie i faktyczne rozmowy pokojowe. Byłoby to bowiem zapewne odebrane przez inwestorów zagranicznych jako obniżenie napięcia i umożliwiłoby zmniejszenie oczekiwanej premii za ryzyko wojenne, jaka mocno szkodziła dotychczas naszym obligacjom i akcjom.
Długi okres prosperity na amerykańskim rynku akcji sprawił, że wyceny części firm wydają się – naszym zdaniem – ryzykownie wysokie. Jednak podtrzymujemy zainteresowanie wybranymi tematami, sektorami i trendami globalnymi na rynkach akcji, ponieważ wycena przeciętnej spółki z indeksu S&P jest zbliżona do 10-letniej średniej historycznej. Wobec tego uważamy, że więcej okazji inwestycyjnych znajduje się poza gronem największych spółek (tzw. Wspaniałej Siódemki), które stoją za wzrostami na amerykańskim rynku akcji w 2024 roku.
W kontekście podwyższonej niepewności, wynikającej z napięć geopolitycznych oraz końcowego kształtu polityki nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, preferujemy firmy ze stabilnymi i sprawdzonymi modelami biznesowymi oraz przewidywalnymi przepływami pieniężnymi, czyli przede wszystkim firmy dywidendowe. Na korektach chcemy zwiększać ekspozycję na biznesy w sekularnych trendach wzrostowych (megatrendy). Takie podejście pozwoli zbudować portfel akcji bardziej defensywny od szerokiego rynku, z jednoczesnym potencjałem uczestnictwa w fazie odbicia.
Zauważamy niższe wyceny akcji wybranych polskich spółek i sektorów. Naszym zdaniem, jeśli obniżeniu ulegnie obecnie bardzo wysokie napięcie geopolityczne a sytuacja na rynku globalnym nie ulegnie dramatycznemu pogorszeniu, polskie akcje mogą doczekać się wycenowej „rehabilitacji”. Oczywiście, jednym z warunków jest tu poprawa koniunktury gospodarczej w kraju.
Ryzyka – Na początku 2025 roku podstawowym czynnikiem ryzyka dla inwestorów globalnych wydaje się kompletnie nieprzewidywalna sytuacja geopolityczna. Prognozy makroekonomiczne renomowanych instytucji międzynarodowych pozostawały dość optymistyczne, ale trudno byłoby znaleźć tam elementy wielkiego entuzjazmu. Niemniej, nawet biorąc pod uwagę np. rachityczne tempo poprawy w gospodarce europejskiej czy spodziewane umiarkowane słabnięcie gospodarki USA, to dla firm i rynków byłaby w tym przestrzeń do zarabiania dla inwestorów - akcjonariuszy. To, co może pokrzyżować szyki tak konsumentom, jak i firmom, jest na razie trudne do zmierzenia ryzyko np. eskalacji wojen handlowych z konsekwencjami dla walut, inflacji i kosztów kredytu. Oczywistym ryzykiem pozostają napięcia między głównymi mocarstwami na świecie i ich sojusznikami, z ryzykiem akcji militarnych włącznie (poza Ukrainą i Rosją, np. sytuacja wokół Tajwanu, Korei Północnej, na Bliskim Wschodzie). Największym czynnikiem ryzyka dla polskich aktywów wydaje się być geopolityka, a – przede wszystkim – ewentualne fiasko rozmów o zawieszeniu broni czy pokoju oraz ewentualna eskalacja wojny rosyjsko - ukraińskiej. Ryzykiem jest niestety także wewnętrzna scena polityczna w Polsce – to jest ewentualna destabilizacja sytuacji politycznej związana z wyborami prezydenckimi. Polskim obligacjom może zaszkodzić ewentualne niepowodzenie w tłumieniu inflacji (np. na skutek dalszego wzrostu cen energii), a akcjom – rozczarowanie niższym od oczekiwanego tempem wzrostu gospodarczego.
Inwestowanie wiąże się z ryzykami. Istotne rodzaje ryzyk funduszy/subfunduszy Pekao TFI: stopy procentowej, rynku akcji, cen instrumentów kredytowych, koncentracji, kontrahenta, walutowe, dźwigni finansowej, płynności, operacyjne. Dla konkretnych funduszy/subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych funduszy/subfunduszy. Opis ryzyk danego funduszu/subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje.
Ogłoszenia produktowe oraz linki do nowych materiałów
Komentarze zarządzających, nowe opracowania i materiał Rynki
Na naszej stronie internetowej opublikowane zostały:
***
Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych niebędących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wyso-kości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jedno-stek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. W przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa (zarówno w PLN jak i w walutach obcych) podstawą do naliczenia podatku od zysków kapitałowych jest kwota ustalona w PLN. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl.
Subfundusze Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego, Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Surowców i Energii, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao PPK 2020, Pekao PPK 2025, Pekao PPK 2030, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 zarządzane są aktywnie niebenchmarkowo. Fundusz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO oraz subfundusze Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Obligacji Plus, Pekao Stabilnego Wzrostu, Pekao Zrównoważony, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dłużny Aktywny, Pekao Ekologiczny, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao Megatrendy są zarządzane aktywnie benchmarkowo, mogą znacznie odchylać się od benchmarku. Benchmark - wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych do 100%.
Aktywa subfunduszu Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego mogą być lokowane do 100 % w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: państwo członkowskie UE i państwo należące do OECD.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym): Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 01-066 Warszawa, ul. Żubra 1, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.