Materiał reklamowy
Pekao Tygodnik  05.05.2021 r.

Pekao Tygodnik 05.05.2021 r.

Komentarze

Dziś w Tygodniku o: palącym temacie inflacji w Polsce i na świecie – jej objawach, przyczynach i dalszych rokowaniach; subiektywnych odczuciach z corocznego wystąpienia Warrena Buffeta; bieżącej sytuacji na rynku obligacji skarbowych.

Pobierz

Dane, publikacje i wydarzenia makroekonomiczne

Majówka była chłodna, ale pewnie niejednemu z nas zrobiło się gorąco na widok odczytu flash inflacji za kwiecień. GUS oszacował, że ceny w Polsce wzrosły 4,3% r/r. Niestety głównym winowajcą są nie tylko droższe paliwa i żywność, ale także rosnące ceny szerokiego koszyka dóbr i usług. Przed nami zapewne okres podwyższonej inflacji.

Podobnie sytuacja ma się po drugiej stronie Atlantyku, gdzie amerykańskie nominalne PKB powróciło już do poziomów sprzed pandemii. Presje inflacyjne są podsycane pustkami magazynowymi, wciąż kulawą logistyką po zeszłorocznych przestojach oraz, co bardzo ciekawe, brakiem chętnych do pracy… Z tym problemem mierzą się restauratorzy w USA. Od fast foodów po pięciogwiazdkowe restauracje – zewsząd spływają doniesienia o problemach ze znalezieniem pracowników1. Restauratorzy są zmuszeni konkurować pensją, a nawet płacić bonusy powitalne! Przyczyn takiej sytuacji można dopatrywać się m.in. w bardzo szczodrych zasiłkach COVIDowych, które dla pracowników wielu branż okazały się wyższe niż ich zarobki przed bezrobociem. To, w naszej ocenie zmieniło percepcję godziwej pensji wielu Amerykanów. Mamy więc do czynienia z presją inflacyjną z 4 stron: a) efekty bazowe tj. porównywanie się do zaniżonych cen sprzed roku, b) podażowe czynniki tj. niedobory towarów i siły roboczej c) psychologicznej, tj. zmienione oczekiwania na rynku pracy i d) potencjalnie popytowej – wzrost płac może się przekuć w jeszcze wyższą konsumpcję. Najwięcej wątpliwości mamy co do tego ostatniego czynnika.

Nie wystarczyło to jednak, by zmienić retorykę amerykańskiego banku centralnego (FED). Na zeszłotygodniowym posiedzeniu FED nie sygnalizował żadnych zmian w luźnej polityce pieniężnej i podkreślał, że czynniki stojące za podwyższoną inflacją mają charakter przejściowy. Do tej myśli za chwilę wrócimy.

Za nami coroczne spotkanie akcjonariuszy najsłynniejszego konglomeratu finansowego na świecie – Berkshire Hathaway, kierowanego przez „Wyrocznię z Omaha” – Warrena Buffeta. Wiele osób zarzuca Buffetowi, że stracił wyczucie rynku i nie odnajduje się w świecie ultra-taniego pieniądza. Jednakże, tyle samo komentatorów podziwia jego konsekwencję w utrzymywaniu suchego prochu i cierpliwe czekanie na krach. Nie musimy zajmować strony w tej debacie, ale warto przyjrzeć się spostrzeżeniom legendarnego inwestora i jego firmy. W końcu patrzy na nie prawie cały inwestycyjny świat. Jakie informacje subiektywnie wyłapaliśmy?

  • Buffet i spółka wyprzedali w ubiegłym roku po zaniżonych cenach ogromne pakiety akcji, głównie w liniach lotniczych oraz bankach. Przez to przegapili część odbicia i dziś siedzą na stosach niezainwestowanej gotówki. Zresztą, są na tym polu tylko jednym z licznych instytucjonalnych inwestorów, którzy nie odważyli się w porę wsiąść do pociągu. Obrazuje to według nas trzy bardzo ważne aspekty. Po pierwsze nawet najbardziej doświadczeni weterani rynków finansowych nie są w stanie przewidywać kolejnych ruchów rynku. Przekonanie o możliwości wychwycenia „dołka” czy „górki” bądź przewidzenia, kiedy wystąpią wzrosty, czy spadki cen dowolnego notowanego aktywa jest po prostu naiwne. Drugi aspekt, to wierność przyjętej strategii. Nawet pomimo przegapionej okazji Buffet nie goni za hossą. Nie podzielamy jego pesymizmu co do dalszych losów hossy, ale na pewno szanujemy konsekwencję. To ważna nauczka, że swoją strategię warto budować w oparciu o swoje cele, dopuszczalne ryzyko, ocenę atrakcyjności tego w co inwestujemy w dłuższym horyzoncie. Dobrym przykładem takiej konsekwencji może być systematyczne budowanie pozycji w aktywach o charakterze wzrostowym, np. akcjach #WiosnazSystematycznymInwestowaniem. Trzeci aspekt to wspomniane stosy gotówki. Sądzimy, że potencjalnych chętnych na zakup przecenionych akcji jest wielu wśród instytucji. Stąd nawet jeśli dziś uważamy, że warto być ostrożnym, a nie chciwym, to nie zakładamy by ewentualna korekta miała być głęboka czy długotrwała.
  • Kolejny przekaz wart uwagi to komentarz Buffeta odnośnie zmieniających się liderów giełdowych. Spośród TOP20 firm z roku 1989, dziś żadna nie pozostała w tym zacnym gronie. Dlatego nie warto być wyznawcą bieżących czempionów, ale ciągle kwestionować, czy dalej mają miejsce w czołówce. Takie podejście jest wkomponowane w filozofię inwestycyjną #PekaoMegatrendy.
  • Berkshire Hathaway ma dalej skupować własne akcje z giełdy. To obrazuje brak lepszych pomysłów inwestycyjnych oraz ogromną konkurencję na polu wyszukiwania niedoszacowanych biznesów. Popyt na przejęcia jest ogromny, a inwestorzy w ostatnich miesiącach niejako w ciemno powierzali kapitał w rekordowych ilościach wehikułom, które mają za cel skupować obiecujące firmy. Natomiast, praktyka skupowania akcji z giełdy jest powszechna wśród firm w USA i można argumentować, że stanowi ona jedno z dominujących źródeł popytu na rynku. Taka kolej rzeczy, jeśli firmy mogą pożyczać po prawie zerowej rentowności i potem za te pożyczone środki pompować ceny własnych akcji. Sądzimy, że ten trend będzie kontynuowany.
  • „Wyrocznia” spodziewa się dalszego wzrostu inflacji. To kolejny głos w i tak już dominującej narracji inflacyjnej. Tak jak pisaliśmy przy obligacjach, my skłaniamy się ku tezie, że inflacja jest przejściowa. Prawie wszyscy zdają się jednak zakotwiczeni w inflacyjnej mantrze. To tym bardziej skłania nas do patrzenia pod prąd. Niemniej jednak, w najbliższym czasie wzrost cen zapewne będzie bardziej dynamiczny. Nawet jeśli spowolni zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to i tak pozostanie według nas znacznie powyżej stóp procentowych. Podtrzymujemy więc nasze przekonanie, że ochrona siły nabywczej oszczędności będzie wymagać podejmowania ryzyka inwestycyjnego. My w tym celu „wystawiliśmy do walki" liczne rozwiązania mieszane, np. #PekaoBazowy15Dywidendowy czy #PekaoKompas.

Kolory rynku

W ostatnich dniach na giełdach dominuje czerwień, pomimo tego, że publikowane w USA wyniki firm po pierwszym kwartale 2021 roku są w całości znacznie lepsze od oczekiwań analityków. Pod najsilniejszą presją podaży znalazły się spółki software’owe – COVIDowi zwycięzcy. Inwestorzy zdają się realizować zyski sprzedając akcje właśnie tych firm. Motywacją może być nie tylko odmrażanie gospodarki, poprawiające relatywną atrakcyjność innych inwestycji, ale także wrażliwość wycen firm software’owych na wysokość stóp procentowych. Kapitał przepływał naszym zdaniem do akcji banków i firm paliwowych – te utrzymały się w ostatnich dniach na plusach. Realizuje się obstawiany przez nas motyw #RotacjiSektorowej. Co również rzuca się w oczy to sygnalizowana przez firmy na świecie inflacja cen producentów. Wysokie koszty frachtu, opóźnienia produkcyjne, pustki magazynowe przekładają się na wyższe koszty produkcji. Dochodzi miejscami do zdawałoby się absurdalnych sytuacji, gdy brakuje makulatury do recyklingu na kartony do pakowania. Część firm będzie mogła przerzucić te koszty na konsumentów i utrzymać wysokie marże. Reszta, będzie dotknięta spadkiem marży. Dlatego kluczowym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę jest moc cenotwórcza danej spółki. Jest to czynnik powszechnie rozważany w procesie inwestycyjnym, ale najsilniejszą swobodę selekcjonowania podmiotów z dużą mocą cenotwórczą mamy w niebenchmarkowo zarządzanych #PekaoKompas, #PekaoBazowy15Dywidendowy, #PekaoAkcjiAktywnaSelekcja#PekaoMegatrendy.

Na rynkach obligacji skarbowych od początku kwietnia obserwujemy uspokojenie notowań, po burzliwej przecenie z końcówki marca. Rynek porusza się w trendzie bocznym, co utrudnia szybkie powiększanie wyników strategii. Trafiają się też lokalne spadki, takie jak chociażby ten z ubiegłego tygodnia, gdy polskie skarbówki zaliczyły ostry zjazd cen w dół. Wydawać by się mogło, że historia jest prosta – wyższa inflacja przestraszyła inwestorów. Jednakże, takie wytłumaczenie mija się w naszej ocenie z rzeczywistością, a ciąg zdarzeń był znacznie ciekawszy. Obligacje potaniały bowiem dużo wcześniej, zanim poznaliśmy szacunek inflacji. Powodu zeszłotygodniowej przeceny dopatrujemy się w rynkowych technikaliach. Wcześniej w ciągu miesiąca mieliśmy do czynienia z dużymi emisjami obligacji przez Ministerstwo Finansów. Głównym kupującym jak zawsze były polskie banki, które dzięki gromadzeniu obligacji skarbowych na bilansie mogą zmniejszyć swoje obciążenie podatkiem bankowym. Banki klasycznie planowały świeżo kupione obligacje użyć jako zastaw pod skup aktywów przez NBP i w ten sposób pozyskać płynność. Klasyka gatunku przy programach QE. Zaskoczenie pojawiło się jednak, gdy NBP skupił nie 10 ale tylko 5 miliardów złotych obligacji. Banki potrzebowały uwolnić płynność na koniec miesiąca i były zmuszone wyprzedać część dopiero co nabytych na aukcji obligacji skarbowych. Taki ciąg zdarzeń wydaje nam się najbardziej prawdopodobny. Żeby dodać trochę pikanterii tej opowieści brakuje jeszcze reakcji rynku na wyższy, i to znacznie wyższy od oczekiwań, odczyt inflacji. Tej reakcji jednak nie było. Ba, kiedy przygotowujemy ten Tygodnik, we wtorek po majówce, rentowności obligacji spadają, czyli ich ceny rosną. Powiedzieć, że polskie obligacje skarbowe są atrakcyjnie wyceniane byłoby dziś jednak nadużyciem. Są one według nas drogie na tle regionalnych alternatyw oraz w oczach inwestorów zagranicznych droższe od niemieckich bundów (tj. po zabezpieczeniu ryzyka walutowego).

Natomiast, jesteśmy dalecy od tego by wieścić bessę na naszych krajowych papierach skarbowych. Niedawno argumentował to podejście dr Radosław Cholewiński, Zastępca Dyrektora Zespołu Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pekao TFI, w nagraniu „Obligacje skarbowe – rokowania na 2kw.”2 . Dziś dopowiedzmy, kilka punktów na obronę obligacji. Po pierwsze wspomniany podatek bankowy zapewnia systemowe źródło popytu na te instrumenty. Po drugie, NBP pozostaje wciąż aktywny na rynku za pośrednictwem programu QE, a ostatnie umocnienie złotego daje większą swobodę do działania na tym polu. Po trzecie, rynek wycenia, że RPP podniesie stopy już na początku 2022 r. Naszym zdaniem to zbyt odważna prognoza. Po czwarte, nasze strategie obligacyjne bazują nie tylko na obligacjach skarbowych, ale także na obligacjach korporacyjnych oraz instrumentach z sąsiednich krajów. Region CEE jest dziś bardzo zróżnicowany pod względem reakcji banków centralnych na wzrost inflacji. Na Węgrzech bank centralny kontynuuje program QE, ale jednocześnie stosuje interwencje słowne zapowiadając zaostrzenie polityki pieniężnej. W Czechach programu skupu aktywów nie ma, a włodarze polityki pieniężnej zdają się być zdecydowani na szybką podwyżkę stóp procentowych. Te różnice pomiędzy poszczególnymi krajami tworzą okazje do zarabiania na arbitrażu pomiędzy rynkami. Wreszcie po piąte – brak reakcji obligacji skarbowych na mocny odczyt inflacji to wg nas sygnał, że rynek zdyskontował już bardzo dużo przyspieszenia gospodarczego. Jest to spójne z naszą oceną rynków bazowych, takich jak np. amerykański rynek obligacji skarbowych. Te od miesiąca poruszają się w trendzie bocznym i próżno szukać reakcji ich cen na rekordowo silne dane z gospodarki. Przeceny nie spowodował nawet wczorajszy komentarz sekretarz skarbu USA, a zarazem byłej prezes FED – Janet Yellen – wskazujący na możliwość wcześniejszych podwyżek stóp procentowych3. Analizując rynek odnosimy wrażenie, że odmrożenie gospodarki, wystrzał inflacji i przyszłe podwyżki stóp procentowych są już w cenach. I w tym momencie wróćmy jeszcze do początku tego nagrania, do komunikacji FED-u. Amerykański bank centralny podkreśla, że czynniki inflacyjne są przejściowe. W dużej mierze zgadzamy się z tym spojrzeniem, oczekując, że czeka nas okres dezinflacji. Dziś zewsząd słychać tylko jedną narrację – rosnącej inflacji. Brakuje w niej jednak wzmianek o tym, że a) kanały handlowe się stopniową udrożnią, b) produkcyjnych mocy nie brakuje tylko potrzebują one czasu na ponowne uruchomienie, c) kolejne stymulusy nie są wyryte w kamieniu i to co było dopalaczem teraz, będzie kulą u nogi za rok (zjawisko fiskalnego klifu) d) impuls konsumpcyjny wcale nie musi być trwały, bo może gospodarstwa domowe na stałe zaczną więcej oszczędzać, co już miały kupić to kupiły, a część popytu została bezpowrotnie utracona (bo stracone wizyty u fryzjera nadrobimy za jednym zamachem). Tych argumentów za przejściowością wysokiej inflacji nie brakuje. Do tego, nie zapominajmy, że przed pandemią USA i świat za wszelką cenę chciały uciec deflacji. Te dezinflacyjne siły wcale nie zniknęły i w naszej opinii dadzą o sobie znać, gdy opadnie kurz po pandemii. A to może stać się już w końcówce tego roku. Przy czym pamiętajmy, że rynki finansowe dyskontują zmiany realiów ze znacznym wyprzedzeniem. Gdzie zmierzam z tym wywodem? Do prostych wniosków. Słabość obligacji skarbowych nie jest wg nas przesądzona, a bardzo negatywny sentyment wokół nich może być dobrym prognostykiem na kolejne miesiące. W naszej ocenie należy ostrożnie podchodzić do narracji inflacyjnej, by się nią nie zachłysnąć. Nie negujemy inflacji. Ba, wierzymy, że bardzo długo pozostanie ona powyżej poziomu stóp procentowych. Nie wierzymy jednak, że będzie ona ciągle przyspieszać i dostrzegamy potężne siły, które powinny według nas hamować wzrost cen. Rozważając strategię na obecne warunki zwracamy uwagę na dywersyfikację. Mieszanie rozwiązań obligacyjnych (np. #PekaoObligacjiDynamicznaAlokacja2), dłużnych krótkoterminowych (np. #PekaoKonserwatywnyPlus), tych z elementem akcyjnym czy surowcowym i wreszcie tych realizujących strategię absolutnej stopy zwrotu (np. #PekaoAlternatywnyAbsolutnejStopyZwrotu) może dać dużo większe szanse portfelowi inwestycyjnemu na aprecjację przy różnych scenariuszach. Tak jak zwracamy dziś uwagę na potencjalną wrażliwość rynku akcyjnego i zachęcamy, by chciwość trzymać na wodzy, tak kierujemy też oczy w kierunku nielubianych dziś obligacji skarbowych. Mogą one nie tylko zaliczyć solidny okres wzrostu cen, jeśli gospodarcze odbicie rozczaruje wygórowane oczekiwania, ale także powinny według nas stanowić przeciwwagę dla rynku akcyjnego na wypadek korekty. Nie wierzymy bowiem w szybkie podwyżki stóp procentowych na rynkach bazowych.

Korona – Update

Indie przeżywają kryzys pandemiczny, a zdjęcia z tego kraju ukazują olbrzymią skalę ludzkiego cierpienia. Dziennie średnio przybywa tam ok. 370 tys. nowo zdiagnozowanych przypadków, co i tak trzeba wg nas traktować jako niedoszacowaną statystykę. Póki co nie widać niestety oznak przegięcia krzywej zachorowań. Pozostałe ogniska pandemii zdają się w tej chwili przygasać – liczba nowych zakażeń w Europie i Brazylii hamuje. Spodziewamy się, że pomaga w tym sezonowość wirusa.

Logistyka globalnych programów szczepień dalej się rozpędza. Dziennie podaje się średnio ponad 20 mln zastrzyków, a całkowita liczba podanych dotąd dawek wzrosła do 1,17 mld. To tyle ile potrzeba by zaszczepić 7,7% globalnej populacji, czyli progres o 1% w stosunku do poprzedniego nagrania Tygodnika.

Ogłoszenia produktowe oraz linki do nowych materiałów

Świeże cykliczne dane o składach portfeli funduszy
Dociekliwych inwestorów serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie opublikowaliśmy dokładne zestawienia instrumentów wchodzących w skład poszczególnych funduszy. Zgodnie z przyjętymi dobrymi praktykami IZFIA od tego roku publikujemy te informacje cyklicznie. Można się ich spodziewać zawsze miesiąc po zakończeniu danego kwartału. Link w transkrypcji: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/informacje-okresowe-dla-klientow

Co na wiosennym rynku w trawie piszczy?

Polecam też Państwa uwadze 7 minutowy wywiad z naszym szefem inwestycji Jackiem Babińskim. Rozmawiamy o ryzyku korekty, dalszych losach hossy na ryzykownych aktywach oraz preferowanych przez nas obecnie kierunkach inwestycyjnych. Warto obejrzeć, by nadać kontekst naszym cotygodniowym rozważaniom o rynkach i gospodarce: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/co-na-wiosennym-rynku-w-trawie-piszczy

Inwestycyjne tematy z naszych prognoz

#RotacjaSektorowa
# Zmiana preferencji inwestorów polegająca na przesuwaniu kapitału ze spółek działających w branżach defensywno-wzrostowych do spółek z sektorów o profilu wartościowo-cyklicznym. Innymi słowy „zmiana koni pociągowych” dla indeksów giełdowych ze spółek technologicznych i medycznych na inne sektory, np. przemysłowy czy materiałowy.

#WielobiegunowyŚwiat
# Kolejny etap tematu #WojnyHandlowe. Wysoce skomplikowana geopolityczna rywalizacja pomiędzy krajami (głównie USA i Chiny) o kontrolę nad handlem, danymi, kursami walutowymi. Temat powiązany z odwrotem globalizacji, zmieniający kierunki przepływu kapitału.

#WyborczaPolaryzacja
# Zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA oraz uzupełniające wybory do Senatu, pokazały dużą polaryzację amerykańskiego społeczeństwa. Wydaje się, że brak politycznego „środka” jest coraz bardziej charakterystycznym elementem scen politycznych dookoła świata. Sądzimy, że napięcia społeczne pozostaną z nami na długo po wyborach amerykańskich, a ryzyko polityczne weszło już permanentnie na wyższy poziom. Stąd, szczególnie w strategiach niebenchmarkowych, unikamy ryzyka czarno-białych scenariuszy politycznych oraz przykładamy dużą wagę do oceny otoczenia społecznego spółek oraz ich wpływu na to otoczenie.

#Drukujemy&Wydajemy
# Wobec dużych strat gospodarczych oraz rekordowego zadłużenia, według nas banki centralne wykorzystały już większość swojego arsenału. Jedyne co im pozostaje, to eskalacja dotychczasowych działań – poszerzanie i zwiększanie licznych programów skupu aktywów. Skuteczność polityki monetarnej jest ograniczona wobec zaburzonych mechanizmów transmisyjnych. Dodatkowe rezerwy nie przekładają się na wzrost akcji kredytowej. Firmy zamiast inwestować skupują akcje własne za środki pozyskane okazjonalnie z emisji obligacji. Sami bankierzy centralni podkreślają, że do efektywnego pobudzania gospodarki niezbędna jest polityka fiskalna – m.in. większe programy wydatków rządowych, transfery pieniędzy bezpośrednio w ręce konsumentów. Pandemia przyspieszyła mariaż polityki monetarnej i fiskalnej. Ultra-tanie finansowanie zapewnia dziś komfortowe warunki do obsługi zadłużenia, rozdmuchiwania budżetów i pompowania publicznych pieniędzy w gospodarki. W tak ustawionej grze normy budżetowe przestały obowiązywać. W naszej opinii jedynym hamulcem dla podejścia „drukujemy i wydajemy” może okazać się inflacja. Ta jednak jest pożądana przez polityków by zmniejszyć realną wartość zadłużenia, niejako „wypalając” je inflacją.

 

1 https://www.wsj.com/articles/restaurants-serve-up-signing-bonuses-higher-pay-to-win-back-workers-11619359201
2 https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/obligacje-skarbowe-rokowania-na-2-kw-2021

3 https://www.ft.com/content/049f4a79-abff-4a6c-a7c1-13409e8f63ae

Informacja prawna

Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i został przygotowany przez Pekao TFI S.A. w celu reklamy i promocji funduszy/subfunduszy. Nie stanowi on oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych nie będących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Informacje na temat wyników osiągniętych w przeszłości dostępne są na stronie www.pekaotfi.pl i w Kluczowych Informacjach Dla Inwestorów (KII). Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zalecane jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz informacjami dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl. Informacje na temat połączeń, przekształceń oraz zmian nazw funduszy i subfunduszy znajdują się na www.pekaotfi.pl.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy (poprzednio Pekao Stabilnego Inwestowania) do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych do 100%, Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych do 100%.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Zmiennej Alokacji, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym) Pekao Akcji Polskich, Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055 oraz Pekao PPK 2060 wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych (do 100% wartości aktywów) może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. jednostki uczestnictwa subfunduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 wydzielonego w ramach Pekao FIO.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego ,Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Dłużny Aktywny może być inwestowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lub tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym.

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.