Materiał reklamowy
Pekao Tygodnik  30.03.2021 r.

Pekao Tygodnik 30.03.2021 r.

Komentarze

W dzisiejszym Tygodniku Maciej Pielok, CFA, zaprasza do wysłuchania o: o kadrowym kalejdoskopie w tureckim banku centralnym, refleksjach z zakorkowanego Kanału Sueskiego oraz niedostrzegalnej gołym okiem rewolucji technologicznej „ryczących” lat 20-tych XXI wieku.

Pobierz

Dane, publikacje i wydarzenia makroekonomiczne

Centrum wydarzeń ubiegłego tygodnia był Bliski Wschód. Pierwszym dużym zaskoczeniem dla inwestorów z całego świata było odwołanie w Turcji dotychczasowego prezesa banku centralnego, pana Naci Agbala. Pan Agbal promując zduszenie inflacji i stabilizację liry, zyskał zaufanie międzynarodowego środowiska rynkowego. Inwestorzy uwierzyli, że kierowany przez niego bank centralny zdoła zawrócić Turcję z drogi prowadzącej do kryzysu walutowego. Po niezapowiedzianej decyzji kadrowej prezydenta Erdogana, rynki - zdaje się - straciły wiarę w happy end dla tureckiej gospodarki. Pierwszego dnia po ogłoszeniu dymisji lira turecka oraz indeksy akcji w Stambule traciły po kilkanaście procent. W zatrważającym tempie taniały również tamtejsze obligacje skarbowe, a gorszy sentyment odbił się czkawką szerokiej grupie walorów z grupy rynków wschodzących. Walory tureckie nie podniosły się do tej pory po spadkach i naszym zdaniem jest spore ryzyko, że obecna konsolidacja to tylko przystanek w trendzie spadkowym. W portfelach naszych funduszy ekspozycja na Turcję była śladowa i realizowana w twardych walutach, tj. nie podejmując ryzyka zmian lokalnej waluty. Na naszych funduszach odczuliśmy więc nie samą Turcję, ale efekt Turcji. Konkretnie, jej negatywny wpływ na sentyment wobec całej grupy obligacji rynków wschodzących. Dlatego pod chwilową presją znalazły się rozwiązania z ekspozycją na tę klasę aktywów: #PekaoDłużnyAktywny, #PekaoObligacjiDynamicznaAlokacja2 (poprzez obligacje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej) oraz #PekaoDochoduiWzrostuRynkuChińskiego#PekaoDochoduiWzrostuRegionuPacyfiku (poprzez swoje części dłużne). Już przed zamieszaniem w Turcji, dług emerging markets i tak był pod presją. Tak jak pisaliśmy komentując globalną korektę obligacji skarbowych, optymizm gospodarczy, co do wzrostu w USA, był ostatnio tak duży, że inwestorzy zaczęli obawiać się wzrostu kosztów finansowania w dolarze (tzw. po angielsku taper tantrum). Te obawy silnie ciążyły notowaniom papierów wartościowych emitowanych przez kraje rozwijające się. Sądzimy, że obydwa czynniki – taper tantrum oraz efekt Turcji – są przejściowe i mogą tworzyć okazję do zwiększania zaangażowania w tę klasę aktywów. Jesteśmy zdania, że w świecie ‘wygłodniałym’ oprocentowania, kapitał będzie przepływać w kolejnych miesiącach właśnie na rynki wschodzące. Takie korekty, jak ta wywołana wiadomościami znad Bosforu, pokazują także wagę kontroli ryzyka i selekcji emitentów – dwóch nieodłącznych aspektów w naszym procesie zarządzania.

Jeśli już o cieśninach mowa, to do zwężeń i kanałów jeden krok. Zastanawiam się, kto był bardziej zszokowany zatamowaniem Kanału Sueskiego – ekonomiści i inwestorzy, czy operatorzy koparek, którzy mogli nie spodziewać się tak dużej medialności swojej pracy. Zakładam, że każdy widział już zdjęcia, bądź memy z koparkami odkopującymi gigantyczny kontenerowiec Ever Given. Wczoraj kanał odblokowano, a sznur statków znów ruszył. Utrudnienie w łańcuchu dostaw stało się pożywką do dyskusji o surowcach. O ile w takim krótkotrwałym wydarzeniu nie doszukujemy się wielkich argumentów za czy przeciw tej klasie aktywów, o tyle sądzimy, że surowce i wybrane spółki surowcowe mogą być jednym z najciekawszych obszarów inwestycyjnych na kolejne kwartały.

Spółki surowcowe wykorzystujemy już od dłuższego czasu, w szczególności w niebenchmarkowo zarządzanych funduszach, np. #PekaoKompas oraz #PekaoBazowy15Dywidendowy. Robimy to taktycznie, obstawiając, że dojdzie do uruchomienia kolejnego pakietu fiskalnego w USA, tym razem nakierowanego na infrastrukturę. Biały Dom mówi o dużych planach na tym polu, rzędu 3000 mld USD. Dla porównania dotychczasowy stymulus we wszystkich formach w USA pochłonął trochę ponad 5000 mld USD. Patrząc bardziej długofalowo, jeśli w kolejnych kwartałach zobaczymy na świecie uporczywą inflację, to surowce historycznie dobrze radziły sobie w takim otoczeniu. Dla tych, którzy chcą budować ekspozycję na szeroki koszyk surowców dedykujemy fundusz #PekaoSurowcówiEnergii.

Korek na Kanale Sueskim to świetny pretekst, by znów porozmawiać o kondycji światowego handlu. Wielokrotnie na łamach tego Tygodnika wspominaliśmy, że łańcuchy dostaw są wciąż niedrożne, a koszty frachtu potrafią być wielokrotnie droższe niż przed pandemią. Odkorkowanie transportu to złożony proces, który zajmuje czas. Trzeba się z tym liczyć obstawiając dynamiczne odbicie w odmrażanych gospodarkach. Jest to jeden z czynników ryzyka, które skłaniają nas ku przekonaniu, że globalny optymizm, co do powrotu normalności, może nie znaleźć pokrycia w rzeczywistości. Patrząc na siłę dopiero co opublikowanych wskaźników wyprzedzających PMI w Europie (rekord wszechczasów w Niemczech) oraz najniższą od początku pandemii liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, sądzimy jednak, że te rozczarowania tempem wzrostu będą pewnie krótkotrwałe. Mogą jednak wg nas przyczynić się do przejściowych korekt na ryzykownych aktywach, bądź do zrywów w górę cen obligacji skarbowych.

Kolory rynku

Miniony tydzień należał do „bezpiecznych przystani”. Rosły ceny obligacji skarbowych uważanych za te o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Wzrosły także notowania akcji na rynkach rozwiniętych, gdzie indeks MSCI World wzrósł o 0,8%. W rozbiciu sektorowym najlepiej radziły sobie spółki z sektorów użyteczności publicznej, producentów dóbr pierwszej potrzeby oraz budowlanego. Na tym tle rynki wschodzące wypadły miernie - indeks MSCI Emerging Markets po dużej zmienności skończył tydzień na 1,6% minusie.

Ostatnie tygodnie nie były łatwe dla wielu sektorów, które do tej pory były lokomotywami hossy. Wielokrotnie notowania całych branż zaliczyły dwucyfrową przecenę. Na tym tle obsunięcie o 8,5% Pekao Megatrendy uważamy za solidny wynik. O ile podtrzymujemy naszą tezę o #RotacjiSektorowej to wg nas nic nie stoi na przeszkodzie, by jakościowe spółki wzrostowe dobrze radziły sobie w towarzystwie spółek cyklicznych. Innymi słowy, nie spodziewamy się by dobra passa spółek będących w kręgu zainteresowań #PekaoMegatrendy miała się kończyć. W czym upatrujemy paliwa do kontynuacji ich hossy? W szansach na bardzo dobre wzrosty zysków firm. Piotr Stopiński, Zastępca Dyrektora Zespołu Zarządzania Akcjami w Pekao TFI S.A., lider tej strategii, opisał bieżącą sytuację jako technologiczną rewolucję. Ciężko się z tym nie zgodzić. 100 lat temu, w ryczących latach 20-tych, świat zrewolucjonizowało powszechne wykorzystanie maszyn, od samochodów, przez koparki po buldożery. 30 lat temu rewolucja była jeszcze większa, choć odbywała się dzięki urządzeniom o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Pierwsze komputery osobiste trafiały do domów. 20 lat temu Internet realnie zaczął rewolucjonizować nasze życie. Dzisiejsza rewolucja rozgrywa się w jeszcze mniejszej, skrytej przed oczami skali, ale może okazać się największą ze wszystkich do tej pory. De facto stanowi połączenie trzech wspomnianych rewolucji. Dziś komputerami podłączonymi do siebie nawzajem stają się maszyny, od samochodów po lodówki. Dziś możemy żartować, że nasz smartfon ma więcej mocy obliczeniowej i pamięci niż laptop sprzed 5-10 lat. Za chwilę w roli smartfona będzie mógł wystąpić nasz samochód, toster, a może i łóżko. Chipy, kości pamięci, sensory oraz anteny łączności trafiają do wykładniczo rosnącej liczby urządzeń. Do tego potrzebne są coraz to bardziej zaawansowane układy scalone. W najnowszej technologii są one wykonywane z dokładnością do 3 nanometrów. Ile to jest 3 nanometry? Wyobraźmy sobie włos i podzielmy go wzdłuż na 20 tysięcy części. Na łamach Tygodnika mówiliśmy o wielkim niedoborze półprzewodników oraz oligopolu ich producentów. Dziś dodajmy, że źródłem popytu na nie zapewne będą nie tylko urządzenia codziennego użytku, ale też centra danych. Danych przybywa w niewyobrażalnym wręcz tempie. Natknęliśmy się na szacunki, które zwiastują, że przez kolejne 4 lata trzeba będzie podwoić liczbę centrów danych na świecie. Oj, moglibyśmy tak jeszcze długo mówić o cichych, ale potężnych zmianach naszego świata. Taki urok właśnie Megatrendów!

Korona – Update

Na wyspach brytyjskich już 45% obywateli otrzymało przynajmniej jeden zastrzyk szczepionki. Statystyka ta wynosi 28% dla USA, 10,4% dla Unii Europejskiej i 10,2% dla Polski.  Globalnie podano już ponad 550 mln dawek szczepionki a średnie tempo wzrosło z 12 do 15 mln dawek dziennie. Pozytywne jest, że kampania wakcynacyjna ruszyła również w krajach rozwijających się oraz przyspieszenie tempa szczepień w Unii Europejskiej. Nadal jednak w UE podaje się dziennie niemal o połowę mniej zastrzyków niż w USA, choć populacja jest większa na Starym Kontynencie (447 mln vs 328 mln obywateli). Z kolei w USA prezydent Biden zapowiedział, że w pierwsze 100 dni swojej prezydentury nie tylko wywiąże się z obietnicy 100 mln zastrzyków, ale podwoił ten cel do 200 mln dawek podanych do końca kwietnia.

Poziom śmiertelności jest obecnie ponad 2,5 raza wyższy w UE niż w USA, a różnica ta powiększała się w poprzednim tygodniu. Dynamika nowych zakażeń nie wskazuje, by te zależności miały się zmienić. W Europie odnotowuje się obecnie więcej nowych przypadków niż na początku roku. Ogniskiem pandemii jest obecnie nasz region Europy Środkowo-Wschodniej.

Ogłoszenia produktowe oraz linki do nowych materiałów

To nie Prima Aprilis tylko prawdziwa gratka cenowa

Od 01.04.2021 r. do końca roku obniżamy opłatę za zarządzanie w subfunduszu Pekao Konserwatywny Plus z obecnego poziomu 1,13% do stawki promocyjnej 0,40%. Jest to strategia, która wielokrotnie przewija się na łamach tego Tygodnika, jako reprezentant grupy funduszy dłużnych krótkoterminowych oraz jako solidny kandydat do portfela dłużnego, samodzielny czy dywersyfikujący ekspozycję obligacyjną. Pandemiczne uderzenie rok temu mocno odcisnęło się na wynikach tego rozwiązania, ale nie złożyliśmy broni i walczyliśmy, by odbudować wynik oraz pozycję na tle konkurencji. Dziś, prawie rok później, możemy pochwalić się, że w najnowszym zestawieniu portalu Analizy.pl (wycena na 26.03.2021 r.) dla grupy „papierów dłużnych polskich uniwersalnych” Pekao Konserwatywny Plus wypracował najlepszy wynik za 12 miesięcy spośród 43 konkurentów. Od początku roku zajmuje lokatę 15 na 47 miejsc. Też nieźle. Dalej dokładamy starań, by być w ścisłej czołówce tej grupy.

Komentarze Pekao Fokus

Na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy dwa nowe komentarze dot. rynku chińskiego1 oraz korekty na rynkach długu2. Ich treści nie zaskoczą stałych słuchaczy Tygodnika, ale dla tych z Państwa, którzy wolą tematyczne opracowania i informacje zebrane w jednym miejscu, powinny być one ciekawą lekturą.

Za tydzień Tygodnik o jeden dzień później…

…a już dziś życzymy Państwu zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych! Słyszymy się znów 7 kwietnia. Do usłyszenia!

Inwestycyjne tematy z naszych prognoz

#RotacjaSektorowa
# 
Zmiana preferencji inwestorów polegająca na przesuwaniu kapitału ze spółek działających w branżach defensywno-wzrostowych do spółek z sektorów o profilu wartościowo-cyklicznym. Innymi słowy „zmiana koni pociągowych” dla indeksów giełdowych ze spółek technologicznych i medycznych na inne sektory, np. przemysłowy czy materiałowy.

#WielobiegunowyŚwiat
Kolejny etap tematu #WojnyHandlowe. Wysoce skomplikowana geopolityczna rywalizacja pomiędzy krajami (głównie USA i Chiny) o kontrolę nad handlem, danymi, kursami walutowymi. Temat powiązany z odwrotem globalizacji, zmieniający kierunki przepływu kapitału.

#WyborczaPolaryzacja
# 
Zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA oraz uzupełniające wybory do Senatu, pokazały dużą polaryzację amerykańskiego społeczeństwa. Wydaje się, że brak politycznego „środka” jest coraz bardziej charakterystycznym elementem scen politycznych dookoła świata. Sądzimy, że napięcia społeczne pozostaną z nami na długo po wyborach amerykańskich, a ryzyko polityczne weszło już permanentnie na wyższy poziom. Stąd, szczególnie w strategiach niebenchmarkowych, unikamy ryzyka czarno-białych scenariuszy politycznych oraz przykładamy dużą wagę do oceny otoczenia społecznego spółek oraz ich wpływu na to otoczenie.

#Drukujemy&Wydajemy
# 
Wobec dużych strat gospodarczych oraz rekordowego zadłużenia, według nas banki centralne wykorzystały już większość swojego arsenału. Jedyne co im pozostaje, to eskalacja dotychczasowych działań – poszerzanie i zwiększanie licznych programów skupu aktywów. Skuteczność polityki monetarnej jest ograniczona wobec zaburzonych mechanizmów transmisyjnych. Dodatkowe rezerwy nie przekładają się na wzrost akcji kredytowej. Firmy zamiast inwestować skupują akcje własne za środki pozyskane okazjonalnie z emisji obligacji. Sami bankierzy centralni podkreślają, że do efektywnego pobudzania gospodarki niezbędna jest polityka fiskalna – m.in. większe programy wydatków rządowych, transfery pieniędzy bezpośrednio w ręce konsumentów. Pandemia przyspieszyła mariaż polityki monetarnej i fiskalnej. Ultratanie finansowanie zapewnia dziś komfortowe warunki do obsługi zadłużenia, rozdmuchiwania budżetów i pompowania publicznych pieniędzy w gospodarki. W tak ustawionej grze normy budżetowe przestały obowiązywać. W naszej opinii jedynym hamulcem dla podejścia „drukujemy i wydajemy” może okazać się inflacja. Ta jednak jest pożądana przez polityków by zmniejszyć realną wartość zadłużenia, niejako „wypalając” je inflacją.

 

1 https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/pekao-focus-17-03-2021-r
2 https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/pekao-focus-23-03-2021-r

 

Informacja prawna

Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i został przygotowany przez Pekao TFI S.A. w celu reklamy i promocji funduszy/subfunduszy. Nie stanowi on oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych nie będących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Informacje na temat wyników osiągniętych w przeszłości dostępne są na stronie www.pekaotfi.pl i w Kluczowych Informacjach Dla Inwestorów (KII). Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zalecane jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz informacjami dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl. Informacje na temat połączeń, przekształceń oraz zmian nazw funduszy i subfunduszy znajdują się na www.pekaotfi.pl.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy (poprzednio Pekao Stabilnego Inwestowania) do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych do 100%, Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych do 100%.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Zmiennej Alokacji, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym) Pekao Akcji Polskich, Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055 oraz Pekao PPK 2060 wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych (do 100% wartości aktywów) może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. jednostki uczestnictwa subfunduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 wydzielonego w ramach Pekao FIO.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego ,Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Dłużny Aktywny może być inwestowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lub tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym.

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.