
Pekao Tygodnik 18.07.2025 r.
Komentarze
Nadal dobra passa trwała także dla wielu inwestorów funduszowych.



Rynek nie ma wakacji. Aktywność inwestorów może czasem spadać, ale zarówno gospodarki, spółki jak i geopolityka zapewniają nieustannie wysoką dawkę inspiracji. Po burzliwym, ale bardzo dobrym dla wielu inwestorów, pierwszym półroczu, pierwszy miesiąc drugiego nie ustępuje poprzednim intensywnością wydarzeń. A mimo to, inwestorzy – także Ci funduszowi – mają wiele powodów do zadowolenia. I właśnie bynajmniej nie o wakacyjnych rynkach – w tym wydaniu Tygodnika.
Po pierwszym, bardzo udanym dla bardzo licznej grupy inwestorów, półroczu 2025 pierwsze dwa tygodnie lipca okazały się wcale niezłe! A to wszystko w otoczeniu, które na pewno do takich bardzo łatwych nie należy…
Ale zacznijmy od tych dobrych zjawisk. Do nich należy to, że – mimo zdarzających się wahań – inflacja spada albo waha się na relatywnie niskich poziomach. Tak jest zasadniczo w Europie. Tak jest także u nas – choć te bardziej spektakularne spadki wskaźnika bieżącej inflacji rocznej dopiero przed nami. Europejski Bank Centralny zapewne jest blisko końca cyklu obniżek stóp – ale jakieś „finalne” ruchy w dół wydają się jeszcze jednak możliwe. Na kolejne obniżki stóp procentowych, jeszcze w tym roku, z kolei czekamy w Polsce. Powinno temu sprzyjać już najbliższe następne odczyty pokazujące obniżanie inflacji latem, czyli już wkrótce. Trochę bardziej złożona sytuacja jest w USA – tam zapewne już wcześniej doczekalibyśmy się obniżek stóp, gdyby nie niesamowite, momentami nawet nieco komiczne, zamieszanie z cłami. Wobec ciągłych zmian decyzji, terminów oraz ponawianych gróźb nowych stawek celnych, bankierzy centralni w USA mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia - by ocenić wpływ nieznanych nadal ostatecznych ceł na gospodarkę i procesy inflacyjne. Niemniej rynek oczekuje, że jeszcze w tym roku obniżki stóp mogą nastąpić także i w USA.
Ożywienie w Europie na kolana na razie nie rzuca, ale i wcześniej trudno było to zakładać. Nadzieje budzi jednak połączenie programów fiskalnych (wydatków budżetowych) z niższymi stopami. W USA sukcesem jest to, że przycichły, choć nie zniknęły, wiosenne obawy o recesję. Oczywiście, nadal niewiadomą pozostaje ostateczna polityka celna i handlowa oraz nieznany jeszcze efekt bardzo mocnych zmian w polityce budżetowej – fiskalnej, po przyjęciu mega-ustawy forsowanej przez Donalda Trumpa. Wbrew obawom o destrukcyjne efekty gwałtownego starcia handlowego z USA, wyższym od oczekiwań tempem wzrostu po drugim kwartale roku chwalili się kilka dni temu Chińczycy. Zresztą w przypadku relacji USA – Chiny rozwój wydarzeń był na razie zdumiewająco pozytywny – w bardzo krótkim czasie przeszliśmy z niemal wojennej retoryki do np. newsów o przywróceniu zgody USA na eksport zaawansowanych „czipów” do Pekinu. Wszak jeszcze wiosną takie informacje wydawałyby się halucynacją, bo świat z niepokojem śledził licytacje astronomicznych stawek celnych i wzajemne odgrażanie się dwóch najpotężniejszych państw na świecie…
Niższa inflacja, niższe stopy – to powinno stwarzać lepsze otoczenie dla działania firm i konsumentów. Na razie zresztą, mimo olbrzymiego strachu z wiosny – gdy obserwowaliśmy globalną eskalację niepokoju o wojny handlowe, gospodarki kluczowych regionów świata trzymały się całkiem nieźle. I, choć nie mówimy o boomie, to – biorąc pod uwagę właśnie skalę strachu z wiosny, sytuację wczesnym latem można uznać za… sukces. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że trwa tragiczna wojna w Ukrainie, a dopiero co przeżyliśmy gwałtowną eskalację innych, starych napięć geopolitycznych – krótką wojnę Izraela z Iranem oraz jej apogeum w postaci militarnego ataku USA na irańskie instalacje atomowe…
Do przodu, choć nie bez kłopotów, idzie także nasza gospodarka. Dane bieżące bywają zmienne, ale nadzieje na dalsze umiarkowane ożywienie pozostają aktualne. Dosłownie godzinę przed napisaniem tego komentarza, rząd przyjął wieloletnie założenia makroekonomiczne, niezbędne do prac np. nad budżetem. Wpisano tam np. sukcesywny spadek średniorocznego wskaźnika inflacji (nie mylmy ze wskaźnikami rocznymi – porównującymi poziomy cen bieżących do tych sprzed roku). Wedle rządu, ten średnioroczny wskaźnik inflacji miałby spaść z 3,7% w br. (tj. 2025) do 3% w 2026, 2,6% w 2027, 2,5% w 2028 i 2,4% w 2029. Zgodnie z założeniami rządowymi, tempo wzrostu gospodarczego (mierzonego PKB) miałoby w tym roku (tj. 2025) sięgnąć 3,4%, w przyszłym (tj. 2026) 3,5%, a w kolejnych latach słabnąć – do 3% w 2027, do 2,9% w 2028 i do 2,8% w 2029. Pamiętajmy jednak, że taki scenariusz byłby bardzo korzystny, bo - de facto – oznaczałby przecież wieloletnią kumulację bardzo przyzwoitego – zwłaszcza jak na warunki europejskie – tempa wzrostu. Oczywiście, musimy mieć świadomość, że tak długoterminowe prognozy są z natury ryzykowne, bo zakładają całą masę zmiennych, których realizacja zależy od jeszcze większej liczby niezwykle trudnych do prognozowania okoliczności. Zresztą ryzyka to nie tylko sama gospodarka, ale i istotna dla niej polityka. I tak np. wiele zależeć może m.in. od tego jak ułoży się współpraca rządu z nowym prezydentem, a pierwszym sprawdzianem mogą być choćby prace nad budżetem na 2026.
Tak więc, w połowie lipca 2025, moglibyśmy powiedzieć co najmniej dwie rzeczy. Z gospodarkami jest generalnie lepiej niż można było tego oczekiwać raptem parę miesięcy temu, gdy niepokój geopolityczny galopował. Ale, z drugiej strony, lista niewiadomych i ryzyk wcale nie chce być krótsza…
Na lepszym od oczekiwań, dotychczasowym rozwoju wydarzeń, skorzystali także inwestorzy i rynki. Dało to też możliwość i naszym Zarządzającym do kontynuacji dobrej passy z pierwszego półrocza. Skalę zmian wartości jednostek uczestnictwa przykładowych funduszy – w różnych okresach– możecie zobaczyć Państwo w naszych „Tygodnikowych” tabelach. Wszystkie dane i wykresy – jak zawsze – dostępne na naszej stronie internetowej www.pekaotfi.pl. A tu zwróćmy uwagę na skalę wzrostu tych wycen w okresie YTD (Year To Date – od początku tego roku kalendarzowego). I tak np. wartości jednostek uczestnictwa bardzo popularnych funduszy dłużnych krótkoterminowych wzrosły do 16 lipca br. o od 3,3% do 3,9%. Dla także bardzo powszechnych funduszy obligacyjnych zwyżki te sięgnęły od 3,3% do 6,7%. W stosującym zmienną alokację subfunduszu Pekao Kompas wzrost tej wartości sięgnął niemal 6,5%. W przypadku Pekao Stabilnego Wzrostu to ok. 11% zwyżki tej wyceny, a w subfunduszu Pekao Zrównoważony 17%. Subfundusz Pekao Akcji - Aktywna Selekcja mógł pochwalić się wzrostem wartości jednostki uczestnictwa o 24%. Nasze znane subfundusze „tematyczne” – np. Pekao Megatrendy pokazuje wzrost wartości jednostki w tym czasie o prawie 12%, subfundusze: Pekao Akcji Dywidendowych i Pekao Ekologiczny o 8,7%. Warto zwrócić także uwagę na efekty strategii globalnych, opartych o tzw. „fundusze funduszy”. Tu np. Pekao Akcji Rynków Wschodzących z ok. 13% wzrostem wartości jednostki w analizowanym okresie (YTD). Oczywiście, jak zawsze przypominamy, że wyniki historyczne nie są ani gwarancją, ani obietnicą wyników przyszłych. A to, w co i kiedy inwestujmy, musi być naszym przemyślanym wyborem.
Lato nam się rozkręca, ale pieniądze i inwestycje nie mają wakacji. Krótko o naszych ogólnych oczekiwaniach wobec rozpoczętego półrocza opowiadaliśmy w komentarzu FOCUS tydzień wcześniej. Znacznie szerzej, nasz punkt widzenia przedstawimy w naszym tradycyjnym raporcie analitycznym „Perspektywy rynkowe”. I oczywiście, trzymamy rękę na pulsie a bieżącymi przemyśleniami dzielimy się, tak jak teraz, w naszych analizach i komentarzach – publikowanych na stronie internetowej www.pekaotfi.pl i na naszym profilu firmowym w serwisie LinkedIn.
Inwestowanie wiąże się z ryzykami. Istotne rodzaje ryzyk funduszy/subfunduszy Pekao TFI: stopy procentowej, rynku akcji, cen instrumentów kredytowych, koncentracji, kontrahenta, walutowe, dźwigni finansowej, płynności, operacyjne. Dla konkretnych funduszy/subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych funduszy/subfunduszy. Opis ryzyk danego funduszu/subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje.
Komentarze zarządzających, nowe opracowania
Na naszej stronie internetowej opublikowane zostały m.in.:
- Komentarze miesięczne zarządzających https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/miesieczne-komentarze-zarzadzajacych
- Komentarz „Fundusze obligacyjne” po aktualizacji na 30.04.2025: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/fundusze-obligacyjne-30-04-2025
- Komentarz „Fundusze dłużne krótkoterminowe” po aktualizacji na 30.04.3035: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/fundusze-dluzne-krotkoterminowe-30-04-2025-r
***
Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych niebędących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.
UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. W przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa (zarówno w PLN jak i w walutach obcych) podstawą do naliczenia podatku od zysków kapitałowych jest kwota ustalona w PLN. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Stawki opłaty manipulacyjnej określane są w tabeli opłat manipulacyjnych udostępnianej przez prowadzącego dystrybucję. Każdy prowadzący dystrybucję posiada odrębną tabelę opłat manipulacyjnych i ma prawo do obniżenia wysokości opłaty manipulacyjnej lub zwolnienia z obowiązku jej ponoszenia. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl.
Subfundusze Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego, Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Surowców i Energii, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao PPK 2020, Pekao PPK 2025, Pekao PPK 2030, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 zarządzane są aktywnie niebenchmarkowo. Fundusz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO oraz subfundusze Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Obligacji Plus, Pekao Stabilnego Wzrostu, Pekao Zrównoważony, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dłużny Aktywny, Pekao Ekologiczny, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao Megatrendy są zarządzane aktywnie benchmarkowo, mogą znacznie odchylać się od benchmarku. Benchmark - wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych i Skarbowych do 100%.
Aktywa subfunduszu Pekao Obligacji Rządu Amerykańskiego mogą być lokowane do 100 % w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: państwo członkowskie UE i państwo należące do OECD.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym): Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Dywidendowych, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Obligacji Wysokojakościowych, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – Stabilnego Wzrostu, Pekao Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 01-066 Warszawa, ul. Żubra 1, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.