Materiał reklamowy
Pekao Tygodnik 10.11.2020 r.

Pekao Tygodnik 10.11.2020 r.

Komentarze

W dzisiejszym Tygodniku Maciej Pielok zaprasza do wysłuchania o: wyborczej frekwencji rodem z XIX wieku, sukcesie "trumpizmu" i możliwym powrocie Donalda Trumpa... za 4 lata, eksplozji giełdowej zieleni, szczepionce od producenta Viagry i być może nadmiernym optymizmie z nią związanym.

Do pobrania w wersji PDF:

transkrypt

Ależ to był tydzień! Wybory, hossa, przełomowe (podobno) wieści od producentów szczepionek. Ale po kolei. Cierpliwie zacznijmy od wskaźników gospodarczych. W oczy rzuca się wyjątkowo silny odczyt wskaźnika wyprzedzającego ISM dla przemysłu w USA, który wzrósł z poziomu 59,3 pkt., sugerując, że sytuacja w przetwórstwie uległa znacznej poprawie miesiąc do miesiąca. Kolejny argument potwierdzający naszą tezę o zwiększonej odporności spółek przemysłowych na drugą falę pandemii i miękkie lockdowny.

Wyścig wyborczy w USA dobiegł końca, ale polityczna saga wcale nie zwolnią! Prezydentem-elektem został kandydat Demokratów, Joe Biden. Z kolei kontrolę nad Senatem utrzymali Republikanie. Takiej dramaturgii wokół wyborów oraz tylu historycznych precedensów na raz, Ameryka nie widziała od dekad, a może i stuleci. Zacznijmy od żywego pomnika demokracji – rekordowej frekwencji, która wedle szacunków sięgnęła między 68,6%, a 72,1%. To najwięcej od 110 lat! Joe Biden jest najstarszym prezydentem-elektem w historii USA. Kamala Harris jest pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta, a do tego pierwszym obywatelem z azjatyckimi korzeniami (konkretnie hinduskimi) piastującym tak wysoki urząd. Do historii przejdzie też kontestowanie wyniku wyborów przez Donalda Trumpa, który już podczas nocy wyborczej deklarował wygraną, tydzień po wyborach, nie uznaje ich wyniku i zarzuca „kradzież” wyborów oraz nielegalność oddanych korespondencyjnie głosów. Retoryka Trumpa na tyle mijała się z rzeczywistością, że 5 ogromnych stacji telewizyjnych w USA zdecydowało się przerwać transmisję nadawaną na żywo z Białego Domu. Na kolejne historyczne wydarzenie, a właściwie jego brak, zapowiada się brak przemowy Trumpa, w której wycofuje się z wyścigu wyborczego. Wszyscy przegrani kandydaci od XIX wieku podtrzymywali tę tradycję. Ten niewielki gest, przemowa przegranego, pełni dwie ważne role. Po pierwsze działa jak saper rozbrajający napięcie społeczne, szczególnie w obozie wyborców przegranego kandydata. Po drugie, zdecydowanie ułatwia pracę kolegium elektorskiego. Co ciekawe istnieje scenariusz, w którym kandydat przegrywa w powszechnym głosowaniu, nie przyznaje swojej porażki, wykorzystuje przy pomocy Senatu luki w prawie wyborczym i zostaje zaprzysiężony przez Izbę Reprezentantów na kolejną kadencję1. Czy prawdopodobne jest więc, że Donald Trump jednak powróci?

Według nas tak, ale nie w tych wyborach. Po pierwsze przewaga w głosach elektorskich na korzyść Joe Bidena jest na tyle duża, że nie sądzimy by Republikanie w Senacie mieli ryzykować konstytucyjny kryzys, by do ostatniej kropli krwi bronić haseł Trumpa. Zdystansowanie od Trumpa widać już zresztą zarówno w przemowach „czerwonych” senatorów oraz w prawicowych mediach, np. stacji Fox News. Po drugie, ponowne liczenie głosów na dużą skalę jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ decydują o nim władze stanowe, tylko jeśli wynik jest bardzo zbliżony. Póki co głosy są ponownie zliczane tylko w stanie Georgia, który odpowiada za 16 głosów elektorskich. Za mało by potencjalnie odwrócić wynik. Po trzecie, nie sądzimy by sądy miały odwrócić wynik wyborów. Powództwa założone przez Donalda Trumpa opierają się na tezie, że obserwatorzy z obozu Trumpa nie mieli wystarczającego wglądu w proces oddawania i liczenia głosów. Wątpliwe, by na takim gruncie jakikolwiek sąd, nawet Sąd Najwyższy w USA, zdecydował się ocenić oddane głosy jako nielegalne. Niewykluczone natomiast, że Donald Trump wróci za 4 lata, by walczyć o urząd 47-go prezydenta USA. Jak bardzo byłby on niewygodny dla Republikanów, to jednak wybory pokazały, że ma ogromne poparcie wśród Amerykanów. Ba, przy dużej frekwencji liczba oddanych głosów na Trumpa wyniosła ponad 71 mln. W 2016 r. było to 62 mln głosów. Co może szokować, Trump bardzo dobrze poradził sobie wśród mniejszości etnicznych, zdobywając większe niż 4 lata temu poparcie Afroamerykanów i Latynoamerykanów. Zobaczymy więc, jaką linię polityczną przyjmie kontrolowany przez Republikanów Senat. „Trumpizm” może zostać z nami na stałe.

Zaprzysiężenie Joe Bidena dopiero 20 stycznia 2021. Na co będziemy zwracać uwagę do tego czasu? Po pierwsze na zgłaszane kierunki działania, płynące z ust nie tylko prezydenta-elekta, ale również z jego sztabu przejściowego. Po drugie na pierwsze negocjacje nowej administracji prezydenckiej z Senatem. Przedstawione przez Joe Bidena kandydatury na kluczowe stanowiska w Białym Domu muszą być zatwierdzone przez Senat. Porażka „niebieskiej fali”, czyli fiasko Demokratów w przejęciu Senatu jest wskazówką, że społeczeństwo amerykańskie nie jest gotowe na wiele progresywnych postulatów tej partii. Tym samym, Joe Biden w szeregi Demokratów będzie musiał sięgać pewnie po bardziej centrowych, niż skrajnie lewicowych współpracowników. Niewykluczone, że zobaczymy również ukłon w stronę opozycji i ofertę kilku stanowisk w Białym Domu. Dodatkowo mało prawdopodobne wydają się rewolucyjne reformy w pierwszej połowie jego kadencji. Jeśli zobaczymy tarcia w procesie mianowania nowej administracji to może być to zwiastun głębszych problemów na linii Gabinet Owalny – Senat. Po trzecie, będziemy patrzeć na wspomniany już stan Georgia. W styczniu odbywają się w nim wybory uzupełniające do Senatu. Wybory, które choć jest to mało prawdopodobne, mogłyby zmienić bilans mandatów senatorskich na korzyść Demokratów. No i na koniec, nie zapominamy o dużych napięciach społecznych w USA, które jeśli eskalują podczas drugiej fali pandemii, tworzą dodatkowe ryzyko dla konsumpcji w USA. Wszystkie te aspekty bardzo głęboko rzutują na kierunki inwestycyjne warte obrania. Wielokrotnie wspominaliśmy, że unikamy zero-jedynkowych pomysłów inwestycyjnych i szukamy balansu w portfelach. Zapewniamy, że na bieżąco monitorujemy i jeśli uznamy za stosowne, reagujemy na rozwój sytuacji geopolitycznej w zarządzanych przez nas strategiach. Największe zmiany zazwyczaj mogą następować w strategiach, gdzie Zarządzający nie kieruje się benchmarkiem w doborze spółek, takich jak np. #PekaoMegatrendy, #PekaoAkcjiAktywnaSelekcja, #PekaoKompas czy #PekaoBazowy15Dywidendowy.

A skoro już mówimy o akcjach, to na giełdy eksplodowały zielenią. Czy ktoś spodziewał się takiej euforii w tych okolicznościach? Od poprzedniego nagrania S&P500 jest prawie 6% wyżej, rynki wschodzące (MSCI Emerging Markets) ok. 5% wyżej, a europejski indeks (MSCI Europe) doświadczyły ponad 7% wzrostów. W ubiegłym tygodniu na fali zwycięstwa Bidena najbardziej drożały akcje z sektora technologicznego, ale trzeba przyznać, że silne wzrosty „rozlały się” bardzo szeroko po całym rynku. Z kolei poniedziałek i wieści o szczepionce Pfizer-BioNTech pchnęły w górę najmocniej notowania sektorów dotkniętych pandemią – energetyki, finansówki, przemysłówki. W myśl tezy o #RotacjiSektorowej, pilnujemy by w portfelach akcyjnych równoważyć dotychczasowe konie pociągowe, spółkami niedowartościowanymi z perspektywy scenariusza normalizacji po pandemii. Jak widać w starej, nudnej, poturbowanej pandemią ekonomii, drzemie bardzo ciekawy potencjał inwestycyjny. Kluczowy jest jak zawsze timing, czyli wyczucie kiedy przestawić się na nowe tory. Tak jak my planujemy dokonywać tego procesu stopniowo, tak samo dalej uważamy, że w obecnych warunkach rynkowych i makroekonomicznych, sprawdzoną strategią pozostaje stopniowe budowanie wzrostowej części portfela inwestycyjnego, poprzez rozłożone w czasie dokładania ryzykownych klas aktywów, oczywiście w zgodzie ze swoim horyzontem inwestycyjnym i profilem ryzyka. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych realiach wysokiej inflacji w Polsce oraz niskich stóp procentowych, nie podejmowanie ryzyka praktycznie gwarantuje utratę siły nabywczej kapitału.

Wydawać by się mogło, że zrywowi akcji towarzyszyć powinna przecena obligacji skarbowych. Nic z tych rzeczy. Zależność ta w naszej ocenie jest mocno zachwiana w ostatnich latach i wcale nie musi szybko powrócić. W ubiegłym tygodniu rynek długu radził sobie wyśmienicie. Rentowności obligacji skarbowych krajów o wysokiej wiarygodności kredytowej, w tym Polski, na fali wyborczych informacji z USA początkowo spadły (wzrost cen) i w dalszych dniach utrzymywały stabilny poziom. Spełniły się dwie prognozy postawione przez Dariusza Kędziorę w nagraniu „3 opinie o 3 listopada”2. Od tego kto został prezydentem-elektem, ważniejszy dla obligacji okazał się podzielony pomiędzy partie Biały Dom i Senat. Taki podział sił rokuje na jedynie kontrolowany przyrost wydatków fiskalnych. Nie ich eksplozję. Wprost oznaczałoby to mniejszą podaż obligacji. Druga trafiona prognoza to pozytywny wpływ wyborów na ceny długu rynków wschodzących. Nie tylko rosły ceny obligacji emerging markets, ale także ich waluty. Rosyjski rubel, meksykańskie peso, węgierski forint podrożały do dolara o 3-5% w skali ubiegłego tygodnia. Amerykański dolar osłabiał się do szerokiej grupy walut. Tańszy dolar to łatwiejszy dostęp do niego i łatwiejsze spłacanie odsetek z zadłużenia zaciągniętego właśnie w USD. W ten sposób rosły również ceny obligacji korporacyjnych na świecie. W portfelach dłużnych, np. #PekaoObligacjiDynamicznaAlokacja2 odczuliśmy pozytywną kontrybucję obligacji rynków wschodzących z naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Dopiero wiadomości o skutecznej szczepionce Pfizer-BioNTech przerwały dobrą passę obligacji. Uważamy jednak, że tylko na chwilę. Banki centralne zdają się zdawać sobie sprawę, że skrajnie zadłużona gospodarka nie udźwignie droższego kredytu. Dlatego dalszy interwencjonizm i utrzymywanie niskich rynkowych stóp procentowych poprzez skupy obligacji wydaje się prawie pewny. Do tego właśnie pada kolejny rekord w statystykach finansowych – wartość obligacji o ujemnej rentowności sięgnęła ponad 17 tys. miliardów USD. 17 bilionów dolarów! W takich warunkach sądzimy, że polowanie na oprocentowanie utrzyma się jako tendencja na rynku, generując popyt na papiery korporacyjne i obligacje rynków wschodzących. Duże wahania rynkowe na przestrzeni kilku dni stanowią dla nas jako zarządzających dobrą okazję do taktycznego zmniejszania i zwiększania wrażliwości portfela. Taki trading pozwalał nam historycznie znacznie poprawić wyniki funduszy dłużnych. W największym stopniu wykorzystujemy to narzędzie w #PekaoObligacjiDynamicznaAlokacja2#PekaoKonserwatywnyPlus oraz w części dłużnej #PekaoKompas.

Bardzo dobrze „performowała” w ostatnich dniach zmiennokuponowa część portfeli, będąca jedną z głównych składowych w #PekaoSpokojnaInwestycja, #PekaoKonserwatywny oraz #PekaoKonserwatywnyPlus. Na tej fali Pekao Konserwatywny Plus na wycenę z 06.11.2020 r. powrócił do maksimum wyceny z lutego bieżącego roku (11,59zł dla jednostki kat. A), a w ujęciu YTD wypracował już wynik 0,43%. Od kilku miesięcy subfundusz odrabiał wiosenne straty. Na tle konkurencji wyniki krótkoterminowe plasują go w absolutnej czołówce, a wyniki długoterminowe znów pną się do góry. Naszą ambicją jest wypracowywanie wyników plasujących Pekao Konserwatywny Plus na szczycie grupy porównawczej3.

Na polu walki z koronawirusem chciałoby się krzyknąć „mamy to”. Gotową szczepionkę na koronawirusa. Rynki finansowej już wczoraj ogarnęła euforia. Rzeczywiście amerykańsko-niemiecki duet, Pfizer i BioNTech, ogłosił, że ich prototyp wykazał 90% skuteczność w trakcie trzeciej fazy prób klinicznych. Jest to najwyższa skuteczność leku z dotychczas raportowanych kandydatów. Firmy ogłosiły, że mają zamiar wystąpić o dopuszczenie swojego produktu do „użytku w nagłych wypadkach” w USA jeszcze w listopadzie. Ogólnie jest to bez wątpienia pozytywna wiadomość na polu walki z pandemią. Nawet relatywnie niewielkie dawki szczepionki będą w stanie udrożnić system ochrony zdrowia, co z kolei jest kluczowe w ograniczeniu śmiertelności choroby. Jednakże, naszym zdaniem żadna szczepionka nie rozwiąże magicznie problemów pandemii. W rezultacie pozostajemy ostrożni w naszych oczekiwaniach, odnosząc wrażenie, że rynki mogły przereagować z optymizmem. Po pierwsze podana statystyka pozostawia jeszcze wiele niedopowiedzeń. W trzeciej fazie prób klinicznych Pfizer-BioNTech bierze udział 43 tysiące ochotników. Do tej pory na COVID zachorowały 94 obserwowane w niej osoby, które dostały prawdziwą szczepionkę (nie placebo). I to 90% z tych 94 osób wykazało odporność na infekcję. Do zakończenia prób potrzebne jest przebadanie reakcji kolejnych 70 osób, które zachorują. Potrzebny jest więc czas, a statystyka może ulec zmianie po powiększeniu próby. Po drugie, szczepionka najwcześniej trafi do masowej produkcji pod koniec bieżącego roku. Jest to równoznaczne z tym, że nie powstrzyma drugiej fali koronawirusa w Europie, ani w USA. Wiemy już, że za sprawą „lockdownów” druga fala odbije się negatywnie na gospodarce. Nie wiemy natomiast jak trwałe piętno odbije na rynku pracy. Póki co powrót etatów nie był spektakularnie szybki. Po trzecie, mieć szczepionkę to tylko połowa sukcesu. Trzeba jeszcze przebrnąć przez wąskie gardło logistyki. Produkcja i dystrybucja setek milionów dawek będzie pewnie trwać miesiącami. Wystarczy podać przykład rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Dopuszczono ją do ograniczonego użytku już w sierpniu, a mimo to Rosja dziś tak samo jak inne kraje boryka się z rekordem zachorowań. Po czwarte, wirus mutuje, co może szybko dezaktualizować daną wersję szczepionki. W ubiegłym tygodniu Dania zdecydowała się na ubój 15 milionów norek, po tym jak przeniesiony z nich na człowieka szczep COVID wykazał właściwości częściowo blokujące namnażanie przeciwciał w walczącym organizmie4.

Statystyki pandemii pozostają okrutne. W Unii Europejskiej średnia dzienna liczba zgonów na COVID z ostatnich siedmiu dni wzrosła z ok.2000 do 2500. To już blisko poziomu z pierwszej połowy kwietnia, gdy pandemia pochłaniała dziennie 2900 istnień w Europie. Za oceanem, w USA podawana średnia jest bardziej stabilna, ale też wzrosła przez tydzień z 900 na blisko tysiąc. Nadzieje na przegięcie się krzywej zachorowań w Unii Europejskiej były przedwczesne – średniodziennie diagnozowane jest 214 tys. nowych przypadków zakażenia. W USA w tydzień liczba nowych przypadków dziennie wzrosła z 84 tys. do 106 tys.

 

1 https://www.ted.com/talks/van_jones_what_if_a_us_presidential_candidate_refuses_to_concede_after_an_election/transcript?language=en
https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/3-opinie-o-3-listopada-kto-wygra-wybory-w-usa
https://www.analizy.pl/fundusze-inwestycyjne-otwarte/PIO56/pekao-konserwatywny-plus
4 https://www.who.int/csr/don/06-november-2020-mink-associated-sars-cov2-denmark/en/

 

Informacja prawna

Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i został przygotowany przez Pekao TFI S.A. w celu reklamy i promocji funduszy/subfunduszy. Nie stanowi on oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych nie będących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione.

UWAGA! Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem wynikającym z wahań cen na rynkach, zmian wysokości stóp procentowych, kursów walut itp. Informacje na temat wyników osiągniętych w przeszłości dostępne są na stronie www.pekaotfi.pl i w Kluczowych Informacjach Dla Inwestorów (KII). Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zalecane jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz informacjami dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl. Informacje na temat połączeń, przekształceń oraz zmian nazw funduszy i subfunduszy znajdują się na www.pekaotfi.pl.

Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy (poprzednio Pekao Stabilnego Inwestowania) do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych do 100%, Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych do 100%.
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Zmiennej Alokacji, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Kompas, Pekao Alternatywny Dynamiczny Absolutnej Stopy Zwrotu oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.

Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym) Pekao Akcji Polskich, Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055 oraz Pekao PPK 2060 wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych (do 100% wartości aktywów) może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. jednostki uczestnictwa subfunduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 wydzielonego w ramach Pekao FIO.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Zmiennej Alokacji Rynku Amerykańskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego ,Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Alternatywny Dynamiczny Absolutnej Stopy Zwrotu może być inwestowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lub tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Amerykańskiego, Pekao Wzrostu i Dochodu Rynku Europejskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym.

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.