Materiał reklamowy
Pekao Tygodnik 07.06.2023 r.

Pekao Tygodnik 07.06.2023 r.

Komentarze

„- To był maj, pachniała Saska Kępa, szalonym, zielonym bzem…” – śpiewała niegdyś Maryla Rodowicz. A co to ma wspólnego z rynkami akcji? I co gra w duszy gospodarek pod koniec wiosny?

Pobierz

„- To był maj, pachniała Saska Kępa, szalonym, zielonym bzem…” – śpiewała w zamierzchłych czasach wieczna Maryla Rodowicz. Maj 2023 był faktycznie przez parę tygodni mocno zielony, a nawet wręcz właśnie - szalony zielenią, na wielu rynkach akcji na świecie. Zakończył się jednak krótkim, acz gwałtownym przymrozkiem na parkietach. Tymczasem czerwiec, nomen omen – w Dzień Dziecka - wystartował na tych samych rynkach akcji bardzo żwawo. Co tam zatem w gospodarce i co na rynkach? O tym w naszym Tygodniku Pekao. Zapraszam, Łukasz Kwiecień, Pekao TFI.

  • Ostatnie dni maja i pierwsze dni czerwca przyniosły rozwój kilku istotnych wątków, które nadawały ton majowej akcji na rynkach. W rolach głównych, jak zresztą od dawna, wystąpili między innymi bankierzy centralni. Ale tym razem zaczniemy jednak od amerykańskich polityków, bo zafundowali spore atrakcje inwestorom, analitykom i zarządzającym na całym świecie… 
  • Na przełomie maja i czerwca, po sporych nerwach, doczekaliśmy szczęśliwego finału kolejnego sezonu amerykańskiego serialu sensacyjnego pt. „Gra wokół limitu”. Mowa o limicie zadłużenia USA.  Przypomnijmy, że – podobnie jak to się działo już wielokrotnie w poprzednich kilkudziesięciu latach - zadłużenie USA zbliżyło się ponownie do wyznaczonego prawnie limitu. W poprzednich latach, limit podnoszono by rząd mógł znowu zadłużać się i finansować wydatki. Zdarzało się jednak, że opóźnienie porozumienia o podniesieniu limitu zadłużenia USA prowadziło do czasowych, krótkoterminowych przerw w funkcjonowaniu niektórych agend rządowych. Ostry spór Demokratów i Republikanów w USA sprawił, że tym razem – właśnie w maju – rynki całkiem serio przestraszyły się ewentualnego przedłużania patowej sytuacji, a nawet – co wydawało się niedorzeczne – ewentualnego tzw. defaultu czyli niewypłacalności USA. A to, jak się obawiano, mogłoby wywołać chaos i panikę na rynkach całego świata. Na szczęście – dogadali się. Porozumienie, wypracowane przez negocjatorów, na przełomie maja i czerwca zatwierdziła Izba Reprezentantów i Senat USA.  Wydaje się więc, że to źródło napięcia zostało schowane do szuflady. Złośliwy powie, że na dwa lata, bo taki okres obejmuje porozumienie…  A może i szybciej? Wszak agencja Fitch przypomniała, że – mimo wspomnianego porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA – utrzymuje amerykański dług na liście obserwacyjnej i do końca września może zdecydować o ewentualnej obniżce ratingu. Zwraca uwagę na poderwanie wiarygodności i obniżenie zaufania do USA jako emitenta. Warto więc mieć na uwadze, że temat ratingu USA nie jest więc zamknięty, ale odłożony na półkę. I kiedyś może z tej półki znowu spaść.
  • Mimo upływu lat i dramatycznych zmian sytuacji na świecie, inwestorzy, analitycy i zarządzający nadal – niemal jak zahipnotyzowani – wpatrują się w newsy z USA. Sprawa limitu długu pokazała to dobitnie, ale wagę informacji i wypowiedzi z USA widać znakomicie na przykładzie amerykańskiego banku centralnego – Fedu. Jak pamiętamy, już od dawna jednym z kluczowych tematów rozważań jest pytanie, co zrobi ów Fed ze stopami procentowymi. Jak przypominaliśmy w Tygodniku już wcześniej, w nieco ponad rok stopy procentowe w USA zostały podniesione ostro, bo aż o pięć punktów procentowych. W poprzednich tygodniach i miesiącach na rynku trwał spór o kolejne ruchy, przy czym można było spotkać rozbieżne scenariusze – od oczekiwania nieodległych obniżek stóp z uwagi na realne ryzyko recesji do obaw o kolejne agresywne podwyżki w reakcji na nadal upartą zbyt wysoką inflację. Na sam koniec maja wydawało się, że „game changerem” dla rynków była wypowiedź już wcześniej przywoływanego w jednym z poprzednich Tygodników Philipa Jeffersona z Fed-u. 31 maja zasugerował on publicznie, że na najbliższym – czerwcowym posiedzeniu – amerykański bank centralny powstrzyma się przed podwyżką stóp procentowych, by lepiej przyjrzeć się danym z gospodarki, które pojawią się w najbliższym czasie. Zastrzegł jednocześnie, że przerwa nie powinna być interpretowana jako sygnał, że podwyżki osiągnęły już szczyt. Jednak w świat poszły komentarze, ze Fed zrobi pauzę, co ucieszyło rynki akcji. Z drugiej strony musimy pamiętać, że takie sygnały mogą podsycać obawy o słabnięcie koniunktury w amerykańskiej gospodarce, z perspektywą recesji włącznie. Tymczasem raptem w piątek 2 czerwca opublikowano znakomicie lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy, co zapewne przywróci ostre dyskusje o decyzjach amerykańskiego banku centralnego.
  • A skoro o stopach procentowych – to bardzo ważny sygnał i – nazwijmy to – barwny przekaz popłynął na sam start czerwca z Europejskiego Banku Centralnego. Będziemy podwyższać stopy procentowe, aż zobaczymy, że realny jest spadek inflacji do 2% rocznie w średnim terminie – tak można podsumować głośne przemówienie Christine Lagarde, szefowej EBC, na targach w Hanowerze 1 czerwca. O ile wyżej musi wznieść się EBC? To zależy od oceny nadchodzących danych – zastrzegła Lagarde. Bank jest zdeterminowany, by podnieść stopy do „wystarczająco restrykcyjnego poziomu” – głosił opublikowany przez EBC zapis tego publicznego wystąpienia. Szefowa EBC, przypomniała, bank ten zaczął podwyższać stopy w lipcu 2022 i od tego czasu podniósł je o 375 punktów bazowych (czyli 3,75 punktu procentowego) – z ujemnego poziomu -0,5% do 3,25% obecnie. I teraz – najlepsze… – „Pomyślcie o samolocie wspinającym się na pułap przelotowy” – zaproponowała Lagarde. Jak wyjaśniała, przy starcie samolot musi wzbijać się stromo w górę i z dużym przyspieszeniem. Ale, wraz ze zbliżaniem się do założonego pułapu przelotowego, może zmniejszać przyspieszenie i utrzymywać swoją prędkość. By dotrzeć do celu, samolot musi się wznieść wysoko, ale nie za wysoko. Podobnie – Europejski Bank Centralny – musiał startować ostro i szybko, ale – jako że zbliża się do pułapu przelotowego – teraz powinien wznosić się już bardziej stopniowo. Jak zauważyła Lagarde, ta analogia pomaga wyjaśnić decyzje w maju. Stopy podniesiono, co sygnalizowało, że „samolot” jeszcze nie dotarł do poziomu, który powinien osiągnąć. Ale tempo podwyżki zostało ograniczone do 25 punktów bazowych (tj. 0,25 punktu procentowego). O ile wyżej musi wznieść się samolot linii EBC? To zależy od oceny nadchodzących danych – zastrzegła Lagarde. Jak wyjaśniła, kluczowe będą kwestie prognoz i analiz inflacji oraz siła oddziaływania (transmisji) polityki pieniężnej (monetarnej) EBC. Mowa była ważna, a gdyby ktoś miał co do tego wątpliwości, to przypominała o tym strona główna internetowego serwisu EBC – z wielkim zdjęciem pani Lagarde i dużym cytatem ze wspomnianej wypowiedzi.  
  • Zarówno retoryka Fed, jak i EBC zdawały się więc sugerować, że – choć może to jeszcze nie definitywny koniec podwyżek, to chyba już niedaleko końca. Oczywiście z zastrzeżeniem, że i bankierzy centralni i obserwujący ich decyzje i plany inwestorzy – muszą być uważni i czujni. Bo w świecie tak rozedrganym i nerwowym prognozowanie staje się sztuką godną mistrzów Hogwarthu… Stopy procentowe są niezmiennie także tematem żywych dyskusji w Polsce. A końcówka maja debatę ożywiła. Stało się tak m.in. za sprawą nowych danych. Oto bowiem okazało się, że inflacja CPI (konsumencka) w maju w Polsce - według wstępnego szacunku – spadła do 13% r/r, czyli ciut wyraźniej niż oczekiwano (13,2% r/r). Przypomnijmy, że w kwietniu ten roczny wskaźnik inflacji sięgał 14,7%. Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny podał, że polski Produkt Krajowy Brutto w I kwartale br. spadł 0,3% czyli nieco więcej niż oczekiwano, jako, że wstępne dane mówiły o spadku 0,2% r/r. Obie dane były może niewiele odchylone od oczekiwań i wstępnych szacunków, ale z oczywistych względów podsyciły dyskusje o możliwym terminie obniżki stóp w Polsce. Pojawiły się głosy, że obniżki stóp w Polsce mogą wydarzyć się nawet jeszcze w tym roku. Taką opinię wyrażał publicznie m.in. szef NBP, Adam Glapiński, ale – co trzeba akcentować, bo często ucieka w uproszczonym przekazie – wedle relacji mediów, zastrzegł, że może nastąpić to tylko wtedy, gdy inflacja będzie opanowana i będzie spadała. We wtorek 6 czerwca, na swoim kolejnym posiedzeniu decyzyjnym, zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu podstawowych stóp procentowych. Tematem tym będziemy żyli – jako kredytobiorcy, deponenci i inwestorzy – przez najbliższe miesiące, a dyskusje będą podsycały np. comiesięczne dane o poziomie inflacji.
  • Mimo słabnięcia, nadal za wysoka inflacja pozostaje przekleństwem w szeregu krajów. Na szczęście dla nas, z Europy mamy kolejne sygnały jej spadającego tempa. W procesie dezinflacji dużą role odgrywa to samo, co wcześniej napędzało szaleństwo cen i zasadnie przerażało i rynki i konsumentów. Potaniały bowiem surowce, z energetycznymi na czele. Otóż ropa WTI w maju potaniała o ponad 11%, a od początku roku (do końca maja) – ponad 15%. Indeks surowcowy Bloomberga stracił w maju ok. 2,6%, od początku roku (do końca maja) – spadł blisko 12,6% a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (licząc do końca maja) – zniżkował o niemal 25%.
  • W maju gwiazdą rynków akcji był amerykański Nasdaq 100 – w efekcie od początku roku zyskał już ponad 30%. A to za sprawą euforii po publikacji wyników i prognoz spółki Nvidia, o czym szeroko rozmawialiśmy w poprzednim wydaniu Tygodnika.  Tym, którzy jeszcze nie słuchali lub nie czytali rozmowy z Piotrem Stopińskim, Dyrektorem Zespołu Zarządzania Akcjami Rynków Zagranicznych w Pekao TFI – polecam serdecznie. Piotr spokojnie wyjaśnia bowiem tło szaleństwa technologicznego wywołanego m.in. modnym tematem sztucznej inteligencji. A skoro o technologii mowa – to musimy odnotować nowy historyczny rekord notowań Apple. Firma ta zaprezentowała nowe propozycje produktowe, w tym gogle pozwalające na korzystanie z tzw. rozszerzonej rzeczywistości.     
  • Bardzo dobrze prezentował się w maju także japoński rynek akcji. Obserwowana już od dłuższego czasu poprawa ocen gospodarki japońskiej i nastrojów na tamtejszych rynkach sprawiła, ze flagowy indeks Nikkei 225 tylko w maju zyskał 7% a od początku roku (do końca maja) – niemal 18,4%. W pierwszych dniach czerwca japoński rynek akcji nadal błyszczał. 
  • Europejskie rynki akcji, m.in. za sprawą strachu o zamieszanie z limitem zadłużenia w USA, ale i po kolejnych informacjach o słabnięciu koniunktury, w maju popsuły sobie nieco tegoroczne statystyki. W skali miesiąca zniżkowały parę procent. Mimo sporej szarpaniny zimą i kapryśnych nastrojów, stopy zwrotu od początku roku do końca maja wyglądały jednak wyraźnie pozytywnie – wyróżniający się pozytywnie niemiecki DAX zyskiwał w tym okresie 12,5%. Na tle tego indeksu rynku naszego głównego partnera gospodarczego, polski WIG20 wypadał słabiej – od początku roku do końca maja wzrósł bowiem o raptem 5,7%, a szeroki WIG – o 8,4%. Znakomity początek czerwca poprawił jednak statystyki polskiego rynku akcji
  • Największym rozczarowaniem, nie tylko na rynkach akcji, pozostawały nadal chyba Chiny. Wielka gospodarka i olbrzymie, ludne państwo ma ewidentnie problemy z trwałym odzyskaniem wigoru po drakońskim zamknięciu kraju w czasach pandemii. Fatalne skutki przynosi także eskalowanie konfliktów ze światem zachodnim. Sytuację tłumaczył niedawno w Parkiecie Karol Ciuk, Dyrektor Zespołu Zarządzania Strategiami Globalnymi w Pekao TFI. M.in. mówił o tym, że w przypadku rynku chińskiego obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie notowań, a spadki widoczne są w szczególności w szeroko reprezentowanym w indeksie sektorze konsumenckim. Jak zauważał, prognozowany wskaźnik ceny do zysku dla całego rynku akcji (MSCI China) spadł już w okolice 10, czyli wyraźnie poniżej historycznej średniej. Zdaniem Karola, poza czynnikami specyficznymi, które wpływają na notowania poszczególnych spółek, za awersją do ryzyka stoją obawy co do potencjału ożywienia gospodarczego. Przypomniał że odejście od polityki tzw. zero covid przyjęto z optymizmem, ale dane makroekonomiczne wskazują, że do silniejszego pobudzenia koniunktury niezbędny może być stymulus gospodarczy. Mówiąc o napięciach z USA, zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie amerykańska administracja ogłosiła, że rozważa nałożenie restrykcji, które ograniczą transfer technologii i inwestycji chińskich spółek w rozwój sztucznej inteligencji.
  • Chiny ważne, choć tak daleko. Natomiast, tuż obok nas – bez przerwy trwa brutalna niszczycielska wojna… Musimy z tym żyć i dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Ale być gotowym także na niewymyślone jeszcze scenariusze i niemożliwe do zdefiniowania ryzyka

Inwestowanie wiąże się z ryzykami. Istotne rodzaje ryzyk funduszy/subfunduszy Pekao TFI: stopy procentowej, rynku akcji, cen instrumentów kredytowych, koncentracji, kontrahenta, walutowe, dźwigni finansowej, płynności, operacyjne. Dla konkretnych funduszy/subfunduszy mogą występować specyficzne ryzyka właściwe tylko dla tych funduszy/subfunduszy. Opis ryzyk danego funduszu/subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz Dokumencie zawierającym kluczowe informacje. System zarządzania ryzykiem w Pekao TFI na bieżąco weryfikuje, czy ryzyka występujące w zarządzanych funduszach/subfunduszach odpowiadają profilowi inwestora.

 

Ogłoszenia produktowe oraz linki do nowych materiałów    
Komentarze zarządzających oraz karty funduszy

Na naszej stronie internetowej opublikowane zostały komentarze zarządzających: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/rynki/miesieczne-komentarze-zarzadzajacych oraz nowe karty funduszy: https://pekaotfi.pl/dokumenty/karty-funduszy  

 

***

Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeśli nie wskazano inaczej, dane makroekonomiczne oraz dot. indeksów rynkowych, pochodzą z serwisu Bloomberg. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych nie będących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione. 
UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Wysokość stawki opłaty manipulacyjnej jest uzależniona od wysokości dokonywanej wpłaty oraz salda wszystkich kont uczestnika objętych prawem akumulacji wpłat zgodnie z prospektem i statutem danego funduszu. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego - Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl. Informacje na temat połączeń, przekształceń oraz zmian nazw funduszy i subfunduszy znajdują się na www.pekaotfi.pl. 

Subfundusze: Pekao Konserwatywny, Pekao Konserwatywny Plus, Pekao Megatrendy, Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Obligacji Samorządowych, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Surowców i Energii, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao PPK 2020, Pekao PPK 2025, Pekao PPK 2030, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 zarządzane są aktywnie niebenchmarkowo, Fundusz Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO oraz subfundusze Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2, Pekao Obligacji Plus, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy, Pekao Stabilnego Wzrostu, Pekao Zrównoważony, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja,  Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych, Pekao Dłużny Aktywny, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Ekologiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Akcji Amerykańskich są zarządzane aktywnie benchmarkowo, mogą znacznie odchylać się od benchmarku. Benchmark - wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji.
Aktywa następujących subfunduszy mogą być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE w następujących proporcjach: Pekao Obligacji Plus do 100%, Pekao Konserwatywny do 100%, Pekao Konserwatywny Plus do 100%, Pekao Stabilnego Wzrostu do 85%, Pekao Bazowy 15 Dywidendowy (poprzednio Pekao Stabilnego Inwestowania) do 85%, Pekao Zrównoważony do 100%, Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 do 100%, Pekao Obligacji Samorządowych do 100%, Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych do 100%. 
Aktywa funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być inwestowane do 100% w papiery wartościowe emitowane przez dowolny z następujących podmiotów: jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie UE.
Aktywa subfunduszy Pekao Spokojna Inwestycja, Pekao Kompas, Pekao Dłużny Aktywny oraz funduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja FIO mogą być lokowane do 100% wartości w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa RP lub NBP.
Subfundusze wyodrębnione w ramach funduszu Pekao PPK SFIO mogą lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczone lub gwarantowane przez dowolny z następujących podmiotów: Skarb Państwa RP, NBP, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie UE, jednostkę samorządu terytorialnego państwa należącego do UE.
Ze względu na skład portfela inwestycyjnego subfunduszy (możliwy znaczny udział instrumentów finansowych o charakterze udziałowym) Pekao Kompas, Pekao Megatrendy, Pekao Akcji – Aktywna Selekcja, Pekao Dynamicznych Spółek, Pekao Zrównoważony, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao PPK 2035, Pekao PPK 2040, Pekao PPK 2045, Pekao PPK 2050, Pekao PPK 2055, Pekao PPK 2060, Pekao PPK 2065 oraz Pekao Ekologiczny wartość netto ich aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Bazowy 15 Obligacji Wysokodochodowych (do 100% wartości aktywów) może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. jednostki uczestnictwa subfunduszu Pekao Obligacji – Dynamiczna Alokacja 2 wydzielonego w ramach Pekao FIO.
Znaczna część aktywów subfunduszu Pekao Surowców i Energii może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym, np. w kontrakty terminowe, które odzwierciedlają indeksy giełdowe, w związku z powyższym wartość netto jego aktywów może charakteryzować się dużą zmiennością.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Obligacji Europejskich Plus, Pekao Obligacji Dolarowych Plus, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Obligacji Strategicznych, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, Pekao Obligacji i Dochodu, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Dochodu USD, Pekao Alternatywny – Globalnego Dochodu, Pekao Alternatywny – Absolutnej Stopy Zwrotu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Dłużny Aktywny może być inwestowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych lub tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą.
Znaczna część aktywów subfunduszy: Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, Pekao Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych, Pekao Akcji Rynków Wschodzących, Pekao Dochodu i Wzrostu Rynku Chińskiego, Pekao Strategii Globalnej, Pekao Strategii Globalnej – dynamiczny, Pekao Akcji Amerykańskich, Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego, Pekao Akcji Europejskich, Pekao Kompas, Pekao Ekologiczny może być lokowana w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych inwestujących głównie w instrumenty finansowe o charakterze udziałowym.

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 15, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.