Podsumowanie inwestycyjne 2024 r. - zobacz pdf
Łukasz Kwiecień, Dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej, Departament Zarządzania Aktywami
Tak jak przez cały 2024, tak i na początku 2025 r. największe wyzwanie dla świata stwarzać będzie geopolityka. Gdziekolwiek nie spojrzeć – tam konflikty, wojny lub zagrożenie nimi. Co jednak także oznacza, że ewentualne zmniejszanie napięć byłoby szansą dla gospodarek i rynków. Przy absolutnie koniecznej świadomości tych ryzyk (i uświadomieniu, że niektórych z nich nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić), warto więc spojrzeć na to, jak perspektywy koniunktury gospodarczej na świecie – kluczowe dla opisywanych przez nas rynków i klas aktywów – oceniają instytucje globalne o charakterze niekomercyjnym.
Taką szerszą i dalszą perspektywę dają np. analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW / IMF). Analitycy ci przedstawili w październiku 2024 r. swoje nowe prognozy dla świata. MFW szacowało wzrost światowego PKB w 2024 r. na 3,2% oraz oczekuje utrzymania takiego tempa w roku 2025. Przyhamowanie tempa wzrostu – z 2,8% w 2024 r. do 2,2% w roku 2025 oczekiwane jest w USA. Blado niestety nadal wypada strefa euro (wzrost PKB w 2024 r. szacowany na zaledwie 0,8% i o 1,2% w roku 2025). Hamulcowym mają być nadal Niemcy (stagnacja PKB w 2024 r. i wzrost o 0,8% w roku 2025). Wbrew chińskiej propagandzie, analitycy MFW szacowali, że Chiny nie zrealizowały swojego pięcioprocentowego celu wzrostu w 2024 r. Natomiast szacunki i prognozy dla Polski prezentowały się nadal relatywnie bardzo dobrze. Wzrost PKB na 2024 r. szacowany był na 3% a na 2025 – na 3,5%. Analitycy MFW zastrzegali, że głównym ryzykiem pozostają konflikty i napięcia geopolityczne na świecie. Ich konsekwencją są m.in. narastające globalnie bariery handlowe. Więcej o prognozach MFW na stronie internetowej Funduszu: www.imf.org.
Z początkiem grudnia 2024 r. poznaliśmy natomiast najnowsze analizy OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ang. Organisation for Economic Co-operation and Development). Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie internetowej OECD: https://www.oecd.org/en/publications/oecd-economicoutlook-volume-2024-issue-2_d8814e8b-en.html). Poniżej wybrane elementy tej obszernej prognozy:
- Tempo wzrostu globalnego PKB minimalnie przyspieszy w 2025 r. do +3,3% (z +3,2% w 2024 r.) i utrzyma się w 2026 (czyli także +3,3%).
- Dynamika największego globalnego silnika gospodarczego – USA – będzie słabła, ale utrzyma się na przyzwoitym poziomie (2024 r.: +2,8%, 2025 r.: +2,4% i 2026 r.: +2,1%).
- Dla Chin prognozowany jest systematyczny spadek tempa wzrostu – z +4,9% w 2024 r. do +4,7% w 2025 r. i do +4,4% w 2026 r. Dla większości innych gospodarek takie tempo byłoby wręcz marzeniem, ale - jak na plany i potrzeby chińskie - to niekoniecznie wystarczająco szybko. Zresztą co chwila powtarzająca się dyskusja o już podjętych i spodziewanych interwencyjnych działaniach chińskich władz – tzw. stimulusie – pokazuje, jak istotne jest odpowiednio wysokie tempo owego wzrostu.
- Bardzo szybko miałyby rozwijać się Indie – w tempie odpowiednio: +6,8%, +6,9% i + 6,8% i Indonezja (ze wzrostem PKB rzędu 5,1-5,2%).
- Uwagę zwracają relatywnie dobre prognozy dla Turcji – z tempem wzrostu PKB odpowiednio: +3,5%, +2,6% i +4,0%.
- Zmienna dynamika oczekiwana w Japonii – po recesji 0,3% szacowanej na 2024 r. przyspieszenie do +1,5% w 2025 r., ale potem osłabienie do +0,6% w 2026 r.
- Najbliższa nam – geograficznie i biznesowo - strefa euro nadal nie zachwyca. Prognozowane jest dość anemiczne ożywienie – w analizowanych latach – odpowiednio: +0,8%, +1,3% i +1,5%. Pocieszeniem może być trend tej dynamiki oraz nadzieja, że z czasem koniunkturę zaczną wspierać także efekty kolejnych obniżek stóp procentowych EBC.
- Na tle Europy Zachodniej – nadal dobrze wyglądają prognozy OECD dla Polski – odpowiednio: +2,8%, + 3,4% i +3,0%; ale – zauważmy spodziewane osłabienie tempa wzrostu w 2026 r. – poniżej tempa prognozowanego dla globalnego PKB i dla państw G20.
- W raporcie OECD zwraca uwagę olbrzymi, skokowy wzrost wskaźnika niepewności handlu międzynarodowego – biorąc pod uwagę wojny, konflikty, napięcia już znane oraz zapowiadane wojny celne to nie może pewnie dziwić, ale nakazuje ostrożność przy ocenie w sumie dość optymistycznych prognoz (jak na bardzo burzliwe czasy, w których żyjemy…).
Do scenariuszy rozwoju wydarzeń wrócimy w naszych kolejnych materiałach, analizach i raportach. Na razie jednak – życzymy zdrowia, bezpieczeństwa, pokoju i – oczywiście – dobrych inwestycji!
Podsumowanie inwestycyjne 2024 r. - zobacz pdf
***
Źródło danych:Opracowanie własne Pekao TFI na podstawie danych z serwisu Bloomberg, o ile nie wskazano inaczej.
Inwestycja dotyczy nabycia jednostek uczestnictwa funduszu/subfunduszu, a nie aktywów, w które inwestuje fundusz/subfundusz, gdyż te są własnością funduszu/subfunduszu. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi ani usługi doradztwa prawnego i podatkowego. Treści zawarte w materiale nie spełniają definicji badań inwestycyjnych, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt a) i b) rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Materiału nie należy traktować jako informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną i rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku. W materiale wykorzystano źródła informacji, które Pekao TFI S.A. analizując z najwyższą starannością, uważa za rzetelne i wiarygodne. Nie istnieje jednak gwarancja, iż są one w pełni wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. Jeżeli w materiale zawarte są hiperłącza do serwisów internetowych niebędących własnością Pekao TFI S.A, Pekao TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za zawartość oraz dostępność tych serwisów internetowych. Wszelkie opinie i oceny zawarte w niniejszym materiale, wyrażają wyłącznie opinię ich autora. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiału bez zgody Pekao TFI S.A. jest zabronione. UWAGA! Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu/subfunduszu i jest uzależniona od dnia zbycia oraz dnia odkupienia jednostek uczestnictwa, a także od wysokości pobranych opłat manipulacyjnych i opłat za zarządzanie, które obniżają wartość inwestycji, kategorii jednostek uczestnictwa oraz mogących ulec zmianie obowiązków podatkowych obciążających uczestnika, w szczególności wysokości podatku od dochodów kapitałowych. Wysokość i zasady ustalania i pobierania wskazanych opłat zawiera prospekt informacyjny. Stawki opłaty manipulacyjnej określane są w tabeli opłat manipulacyjnych udostępnianej
przez prowadzącego dystrybucję. Każdy prowadzący dystrybucję posiada odrębną tabelę opłat manipulacyjnych i ma prawo do obniżenia wysokości opłaty manipulacyjnej lub zwolnienia z obowiązku jej ponoszenia. Historyczne wyniki inwestycyjne nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości. Fundusz inwestycyjny nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu inwestycyjnego powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty przynajmniej części wpłaconych środków. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być jedyną podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje podjęte wyłącznie na podstawie niniejszego materiału ponoszą jego odbiorcy. Jest to materiał reklamowy. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym odpowiedniego funduszu zawierającym szczegółowy opis czynników ryzyka związanego z inwestowaniem i zwięzły opis praw uczestników, a także Dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz – w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego – Informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelami opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, dostępne są w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz na oraz na www.pekaotfi.pl. Pełna lista funduszy/subfunduszy zarządzanych przez Pekao TFI S.A. oraz lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pekaotfi.pl.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, 01-066 Warszawa, ul. Żubra 1, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000016956, posługująca się numerem NIP 521 11 82 650. Kapitał zakładowy: 50 504 000 złotych, łączna kwota uiszczonych wkładów równa kapitałowi zakładowemu. Pekao TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Data sporządzenia komentarza: grudzień 2024 r.