Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności


 
 

18 lat funduszy inwestycyjnych w Polsce

INFORMACJA PRASOWA

Warszawa, 28 lipca 2010 r.

Dokładnie 18 lat temu powstał pierwszy fundusz inwestycyjny w Polsce – dziś znany jako Pioneer Zrównoważony. Jego stopa zwrotu to 1446 procent.

Polski rynek funduszy inwestycyjnych wkroczył właśnie w wiek dojrzałości. Dokładnie 18 lat temu powstał w Polsce pierwszy fundusz inwestycyjny, ówcześnie znany jako Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy, dziś jako Pioneer Zrównoważony.

Subfundusz Pioneer Zrównoważony należący do największego TFI w Polsce, Pioneer Pekao TFI osiągnął 18-letnią stopę zwrotu w wysokości 1446 procent. Klient wpłacający do funduszu 10 zł w lipcu 1992 r. (w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze) dziś za jednostkę uczestnictwa otrzymałby ponad 155 złotych.

- Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować nie tylko największe Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w Polsce, ale także najstarszy fundusz w kraju. Pioneer Zrównoważony może służyć już jako swoisty benchmark rynku funduszy w Polsce i analiz historycznych. Tym bardziej cieszy jego stopa zwrotu, która pokazuje, że opłaca się inwestować w dłuższej perspektywie – mówi Prezes Pioneer Pekao TFI, Krzysztof Lewandowski.

Wyniki funduszu Pioneer Zrównoważony:Fundusz jest przykładem nie tylko podstawowych zasad inwestycyjnych, ale także dowodem tego, jak prężnie rozwijał się przez ostatnie kilkanaście lat rodzimy rynek kapitałowy. Gdy powstawał Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Powierniczy na GPW notowanych było zaledwie kilka spółek, a notowania odbywały się raz na tydzień.

- Nie było mowy o tym w które spółki inwestować, ale w które mniej, a w które więcej – mówi Zbigniew Czumaj, Dyrektor Departamentu Księgowości Funduszy w Pioneer Pekao TFI i równocześnie pracownik spółki, który pracuje w niej od samego początku.

- Kupowaliśmy nie tylko akcje, ale także np. bony skarbowe, które w formie papierów trzeba było nabywać osobiście w kasie Narodowego Banku Polskiego – wspomina Zbigniew Czumaj. Zrównoważony charakter funduszu został zachowany do dziś.

Za Pioneer Pekao TFI stoi jednak jeszcze większe doświadczenie niż minione 18 lat. Firma oprócz tego, że współtworzyła polski rynek funduszy inwestycyjnych (wtedy: powierniczych), to należy przede wszystkim do seniorów światowego rynku funduszy zbiorowego inwestowania. Pioneer Fund – pierwszy fundusz należący do Pioneera, został uruchomiony w 1928 roku jako czwarty fundusz powierniczy w USA.

Minione 18 lat na polskim rynku funduszy inwestycyjnych sprawiło, że rynek ten stał się nieodzownym elementem oszczędzania i inwestowania: ponad 2,5 mln Polaków trzyma obecnie w funduszach ponad 102 mld złotych. Do wyboru są 354 fundusze i subfundusze należące do rodzimych TFI. Poza nimi inwestować możemy także w fundusze zagraniczne, których na koniec ubiegłego roku było 33. 

****


Pioneer Pekao TFI jest największym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych w Polsce pod względem wielkości aktywów i liczby klientów. Wartość aktywów wynosi obecnie ponad 17 mld złotych. Pioneer Pekao TFI posiada w ofercie 35 funduszy i subfunduszy.  
Zobacz również
Przydatne programy do pobrania: Adobe Reader  |  Java Sun

© 2018 Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.